Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Tieliikennelain uudistus mullistamassa ylinopeudesta sakottamisen – IS: Lätkäistäisiin kuin parkkisakko

Uusi tieliikennelaki on valmistelussa ja samalla ollaan muuttamassa ylinopeudesta rankaisemisen käytäntöjä.

17.5.2017 Tuulilasi

Muutos tarkoittaisi siirtymistä rikesakoista virhemaksuihin, kirjoittaa Ilta-Sanomat

Autoilijoille se tarkoittaisi käytännössä sitä, että viranomaiset voisivat sakottaa pelkän mitatun ylinopeuden ja auton rekisterikilvestä otetun kuvan perusteella. Toisin sanoen ylinopeudesta syytetyn pitäisi tulevaisuudessa osoittaa peruste, jolla vapautus maksusta. Tämä käytäntö on jo tuttu parkkivalvonnasta.

Nykymallissa todistustaakka on viranomaisilla eli sakottamiseen vaaditaan esimerkiksi kuva kuljettavasta ja tieto mitatusta ylinopeudesta.

Tämän hetken suunnitelmien mukaan uusi tapa sakottaa koskisi alle 30 km/h ylinopeuksia. Suurempien ylinopeuksien yhteydessä tulisi viranomaisten edelleen pystyä osoittamaan, kuka autoa ajoi.

Asia etenee IS:n mukaan eduskuntaan näillä näkymin syksyllä.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt