
Teatteri Jurkan Myrsky on aivan kreisi, ja se on mahtavaa!
Teatteri Jurkan versio Shakespeare-klassikosta on välitön ja tekee näytelmästä sen kaikessa kaoottisuudessaankin helposti lähestyttävän.
Teatteri Jurkassa William Shakespearen myöhäisvaiheen klassikko Myrsky on käsissä, jotka ovat niin osaavat, että tilaa on myös hassuttelulle. Martti Suosalon improvisaatiokyky on legendaarinen, mutta myös Minttu Mustakallio, Marc Gassot ja Tuukka Leppänen pystyvät heittäytymään ja ikään kuin vinkkaamaan yleisölle silmää. Näyttelijöiden kyvyistä kertoo se, että välillä on vaikea edes sanoa, milloin tilannehuumori on spontaania ja milloin etukäteen suunniteltua.
Shakespearen vanhoillista maailmankuvaa tuodaan näytelmässä nykypäivään pienin nyanssein ja kommentein. Välillä lausutaan Paavo Cajanderin kääntämiä koukeroita, välillä näyttelijät kommentoivat tekstiä ja mitä milloinkin. Kokonaisuus on luonteva ja pieneen tilaan sopivan välitön. Ohjaus ja sovitus ovat Erik Söderblomin käsialaa.
Ihailen huoneteatterin kykyä tehdä jopa Shakespearesta paikoin kuin jutustelua ystävien kesken. Yleisön ja näyttelijöiden raja on näin intiimissä läheisyydessä häilyvä, ja neljännen seinän rikkominen tuntuu luontevalta. Esitys alkaa oikeastaan jo ennen näytelmän alkua, kun Marc Gassot imuroi kengissä kantautunutta hiekoitushiekkaa lavalta, ja näytelmän alkaessa sama välittömyys jatkuu.
Jurkassa näytelmissä yhdistyy usein tietty kotikutoisuus (positiivisessa mielessä) ja kekseliäisyys, ja nytkin Marja Uusitalon pitsien ohella muun muassa muovipusseista, kertakäyttösadetakeista ja tyynyistä kokoama puvustus istuu kokonaisuuteen erinomaisesti. Suosalon kommentit pienen budjetin ratkaisuista vain kasvattavat teatterin taikaa. Tätä helpommin lähestyttävästi ja silti ammattimaisesti tuskin voi teatteria tehdäkään!
Pintatasolla Myrsky kertoo Milanon herttuasta Prosperosta, joka asuu saarella tyttärensä Mirandan ja palvelijoidensa ja orjansa Kalibanin kanssa. Tuulenhenki Arielin aiheuttama haaksirikko tuo saareen myös Prosperon viholliset eli hänen veljensä sekä Napolin kuninkaan prinsseineen. Saarella Miranda ja prinssi Ferdinand löytävät toisensa, mutta väliin mahtuu monenlaista aatelisten vehkeilyä ja työläisten juopottelua. Juroa maatalon isäntää kumisaappaissaan muistuttava Prospero uskoo pyörittävänsä koko palettia lumovoimallaan ja tuulenhenki Arielin avulla. Onko lumovoima todellista vai lopulta kuin nuoruuden lumo, ajan myötä katoava?
Näytelmän sisältövaroituksissa mainitaan alastomuus, mikä tuntuu vähättelyltä. Herkimpien kannattaa ehkä välttää eturiviä.
Myrsky on loppuunmyyty koko kevään ajan. Parhaiten lipun voi onnistua saamaan tiedustelemalla peruutuspaikkoja suoraan teatterin ovelta tuntia ennen esityksen alkua.

Kommentit