Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Suzukin pääjohtaja 84-vuotias – sijoittavat pelkäävät yrityksen tulevaisuuden puolesta

Suzukin 84-vuotias pääjohtaja Osamu Suzuki on päättänyt jatkaa yrityksen johdossa. Sijoittajat ovat alkaneet huolestua, koska yhtiöllä ei ole varasuunnitelmaa.

7.7.2014 Tuulilasi

Vaikka Suzuki ei paistattele Suomessa autouutisten kärjessä kovin usein, merkillä menee melko hyvin, sillä he julkistivat juuri uuden ennätystuloksensa. Samalla merkki ilmoitti, että yhtiön johdossa jatkaa 84-vuotias Osamu Suzuki, kertoo Autoblog.

Sijoittajat ovat huolissaan, koska merkillä ei ole kunnollista muutossuunnitelmaa siltä varalta, jos yrityksen iäkkäälle johtajalle käy jotakin.

Osamu Suzuki on ollut yhtiön palveluksessa jo 50 vuotta. Hän meni naimisiin Suzukin perustajan tyttären tyttären kanssa ja otti itselleen Suzuki-nimen, koska suvulla ei ollut jatkajaa. Suzuki on ollut yhtiön johdossa vuosina 1978–2000 ja vuodesta 2008 nykypäivään.

Seuraa Tuulilasin tallin ja automaailman tapahtumia Facebookissa.

Tilaa uutiskirjeitä

Tilaa Tuulilasin parhaat palat suoraan sähköpostiisi.

Tuulilasi

Autoilun asiantuntijat

Joka viikko paketti Tuulilasin rullaavia autosisältöjä, kuten uusien autojen koeajoja ja alan uutisia.

Tuulilasi

Käytettyjen koeajot

Tuulilasin autotoimittajat koeajavat käytettyjä autoja. Kerran kuussa ilmestyvä uutiskirje ajoneuvohankintojen avuksi.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt