Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Suzukilta kova mielipide sähköautoista: ”Eurooppaan pitäisi rakentaa 18 ydinvoimalaa lisää”

Suzukilla odotellaan Euroopassa myynnin kasvua, kun se tuo markkinoille lisää SUV:eja. Tämän vuoden myyntitavoite Euroopassa on 280 000 autoa, mikä olisi 10 000 enemmän kuin 2017.

Kuvat Suzuki
13.2.2018 Tuulilasi

Näihin lukuihin kuuluvat myös Venäjä ja Turkki.

”Suunnitelmamme on kasvaa tasaisesti koko ajan”, sanoo Suzukin pääjohtaja Toshihiro Suzuki.

”Uskoisin, että dieselit häädetään markkinoilta, kun päästörajat kiristyvät edelleen. En silti usko sähköautojen valtaavan markkinoita niin nopeasti kuin moni kuvittelee”, Suzuki sanoo.

”Täyssähköautoihin siirtyminen aiheuttaa ongelmia. Jos vaikkapa puolet Euroopan autoista olisi täyssähköisiä, pitäisi nykyisten 78 ydinvoimalan lisäksi rakentaa 18 uutta. Mielestäni hybridit ovat paljon sopivampi ratkaisu.”

Suzukin entinen johtaja nykyisen johtajan isä Osamu Suzuki on vielä jyrkempi.

”Iso sähköautomuutos on tulossa vasta aikaisintaan joskus 2050-2060”, patruuna sanoo.

Tilaa uutiskirjeitä

Tilaa Tuulilasin parhaat palat suoraan sähköpostiisi.

Tuulilasi

Autoilun asiantuntijat

Joka viikko paketti Tuulilasin rullaavia autosisältöjä, kuten uusien autojen koeajoja ja alan uutisia.

Tuulilasi

Käytettyjen koeajot

Tuulilasin autotoimittajat koeajavat käytettyjä autoja. Kerran kuussa ilmestyvä uutiskirje ajoneuvohankintojen avuksi.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt