
Sairaanhoitaja kohtasi kenialaisessa sairaalassa silpomisen jäljet – ”Suomessa tällainen väkivalta olisi rikos”
– Mietin, miten tyttöjen ja naisten asema voi olla näin epäoikeudenmukainen. Suomessa tällainen väkivalta olisi rikos, leikkaussalihoitaja Susanna Tontti kertoo.
Työskentelen leikkaussalihoitajana Terveystalo Ruoholahdessa Helsingissä. Viime elokuussa pääsin plastiikkakirurgi Sinikka Suomisen mukana viikoksi North Kinangop Catholic -sairaalaan Keniaan. Tämä oli toinen hyväntekeväisyysmatkamme sinne.
Sairaalaan saapui varhaiskeski-ikäinen nainen, joka työskentelee terveydenhoitajana. Hän oli joutunut nuorena sukuelinten silpomisen uhriksi ja tuli korjausleikkaukseen, joka tehtiin Suomisen johdolla. Olin mukana leikkauksessa, ja vahinko saatiin korjattua. Myöhemmin saimme kuulla, että potilas on myös toipunut hyvin.
Sairaalassa ei ollut aiemmin tehty tällaisia leikkauksia. Potilas itse kampanjoi silpomista vastaan. Voin vain kuvitella, miten traumaattista se on ollut hänelle. Sukuelinten silpominen on Afrikassa vahvasti sidoksissa kulttuuriin ja historiaan.
Tapaus herätti monenlaisia tunteita ja ajatuksia. Mietin, miten tyttöjen ja naisten asema voi olla näin epäoikeudenmukainen. Suomessa tällainen väkivalta olisi rikos. Hyväntekeväisyystyö ja kohtaamaani potilas vahvistivat merkityksellisyyden tunnetta omassa työssäni.