Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Salakuvissa Maserati Levante GTS

Maserati Levanten edellinen versio ei ollut mikään iso hitti. Moottoriversioissa oli vain pari V6 bensakonetta ja kuusiylinteristä dieseliä. Autosta odotettiin kovaa haastajaa Porsche Cayennelle, mutta mitä vielä.

Kuvat Automedia
12.2.2018 Tuulilasi

Nyt Maserati viilaa autosta seuraavaa versiota, joka julkistettaneen tämän vuoden ensimmäisen puoliskon aikana. Uuteen GTS-versioon on tietojemme mukaan tulossa V8.

GTS:n upgreidattu V8-moottori kehittää 570 hevosvoimaa ja vääntöä on muhkeat 700 Nm. Näillä spkeseillä se haastaa kyllä ainakin tehoissa ja nopeudessa Cayenne Turbon, jonka huippunopeus on 286 km/h. Porschessa on tosin vielä enemmän vääntöä, joten kiihtyvyys lienee Maseratissa hiukan hitaampi.

Autoon tullee Ferrarin 3,8-litrainen V8, josta irtoaa muhkeat äänet. Modifioitu ZF 8HP -automaattilaatikko tulee vakiona mukaan.

Nappaamistamme salakuvista pääsette jyvälle, minkä näköisestä laitteesta on kyse.

(Lähde: Automedia)

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt