Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Someriippuvuus

Läheisten sanat pysäyttivät puhelintaan jatkuvasti vilkuilleen Paulina Ahokkaan – Ensimmäinen reaktio oli ”hirveä häpeä”

Tampere-talon toimitusjohtajana työskentelevä Paulina Ahokas tajusi olevansa koukussa sosiaaliseen mediaan ja älypuhelimeen, joka vaikutti jo työtehtävien hoitamiseen. Aivotutkijan mukaan kännykkäriippuvuutta ei pidä vähätellä, vaikka kyse ei ole virallisesta addiktiosta.

Viime vuoden alkupuolella 50-vuotias Paulina Ahokas tajusi jonkin olevan vialla. Hänestä tuntui, ettei hän saanut tehtyä läheskään kaikkia töitään työajalla.

Samaan aikaan yöunen määrä vain väheni ja väheni. Se hermostutti, sillä Ahokas tekee vaativaa työtä konsertti- ja kongressikeskuksena ja tapahtumayrityksenä toimivan Tampere-talon toimitusjohtajana.

Kesäloman jälkeen hänelle valkeni, mistä oli kysymys. Sekä työnsä puolesta että vapaa-ajallaan paljon sosiaalista mediaa seurannut Ahokas oli sairastunut keväällä ja joutunut jättämään puhelimen käytön lähes kokonaan useiksi viikoiksi. Somepaaston jälkeen hän ymmärsi, että kännykän käytöllä ja oudoilla keskittymisongelmilla voisi olla yhteys.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt