
Apu Oulussa
Toimittaja löysi 40 vuotta vanhan kirjan Suomen matkailuvalteista – Miltä näyttävät Oulun vanhat nähtävyydet nyt?
Ovatko vanhat matkailunähtävyydet yhä sellaisia? Kävimme Oulussa katsomassa nähtävyyksiä, jotka oli mainittu vuoden 1986 matkailukirjassa.
Kuuntele artikkeli · 10.32
Äitini luona on paljon nostalgisia tavaroita lapsuudestani. Muistan selanneeni Kotimaan matkanähtävyydet -kirjaa, ennen kuin osasin kunnolla edes lukea.
Kirja on vuodelta 1986, ja se on kirjoittanut jo edesmennyt matkailukirjailija Vesa Mäkinen WSOY-kustantamolle.
Kun tutkin teosta nyt, melkein 40 vuotta sen ilmestymisen jälkeen, huomaan, että osa sen nähtävyyksistä ei tunnu enää varsinaisilta ihmeiltä. Tai sitten on niin, että kirjan kohteet eivät ole nähtävyyksiä sukupolvelleni, joka syntyi kirjan ilmestymisen aikoihin.
Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
