
Oulun seudun bussiliikenne järkevöityi, kun vyöhykkeistä luovuttiin – Hyppäsimme päiväksi bussiin katsomaan, miten homma toimii
Oulun seudun joukkoliikenne järkevöityi, kun vanhoista vyöhykerajoista luovuttiin. Hyppäsimme bussiin selvittämään, miltä uusi meno maistuu.
Välillä bussit kulkivat liian usein ja välillä liian harvoin. Joskus linja saattoi jättää tulematta tai sitten täysi bussi vain huristeli ohi.
Olen asunut Oulussa viitisentoista vuotta. Tuoreena oululaisena kuulin Oulun joukkoliikenteestä lähinnä edellisen kaltaisia soraääniä ja tietenkin kateutta Helsingille ja Tampereelle, joissa joukkoliikenne tuntui sujuvan sutjakammin.
Viime aikoina korviin on alkanut kantautua jopa kehuja. Ne johtuvat ennen muuta siitä, että monimutkaisista vyöhykerajoista ja eri hintaisista lipuista luovuttiin viime joulukuussa.
” Mutta koska kuulopuheet ovat kuulopuheita, hyppäsimme bussiin.”
Kuvittele, että heität kiven veteen. Kohdasta, johon kivi molskahtaa, alkaa levitä rinkuloita ulommas ja ulommas vedessä. Eri hintaisten lippuvyöhykkeiden voisi kuvitella etenevän keskeltä ulommas juuri tuohon tapaan, mutta Oulussa rinkuloiden muoto oli osin toinen. Se tuntui määräytyvän sen perusteella, miten lähellä alue henkisesti on Oulun keskustaa, tai onko alue ollut oma kuntansa ennen Ouluun liittämistä.
