Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Luontokato

Luontokadon pysäyttäminen seitsemässä vuodessa vaatii konkreettisia toimia – Tämä on ensimmäinen asia, johon Suomessa on ryhdyttävä

Uudessa juttusarjassa eri alojen ammattilaiset kertovat, mitä pyrkimys pysäyttää luontokato seitsemässä vuodessa vaatii. Sarjan aloittaa ympäristöneuvos Marina von Weissenberg, joka oli Suomen pääneuvottelija, kun YK:n Biologista monimuotoisuutta koskevan yleissopimuksen osapuolikokous (COP15) teki joulukuussa 2022 merkittävän päätöksen luontokadon pysäyttämiseksi.

4.10.2023 | Päivitetty 27.8.2024 | Image
Kuuntele artikkeli tästä

”Globaaleista pelisäännöistä on välttämätöntä sopia luontokadon pysäyttämiseksi, koska luonto ja planeetta ovat yhtä ja samaa. Linnut muuttavat maasta toiseen, ja merissä kalat vaeltavat ja liikkuvat eri rannikkoalueiden välillä.

Lisäksi meillä on tietenkin paikalliset elinympäristöt ja oma lajisto. Boreaalista metsää ei kasva kaikkialla, eikä Afrikassa voida suojella Suomen järviä, vaan ne pitää suojella Suomessa. Me ihmiset täällä päätämme, missä meillä on esimerkiksi teollisuutta tai miten kaavoitamme.

YK:n Kunmingin-Montrealin biodiversiteettikehys on historiallinen. Se on verrattavissa Rion vuoden 1992 ympäristösopimuksiin ja Pariisin vuoden 2015 ilmastosopimukseen.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt