Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Mitsubishin itselleen kaivama kuoppa vain syvenee – vääristänyt Japanissa lisää kulutuslukemia

Japanin liikenneministeriö on määrännyt kahdeksan Mitsubishin valmistavan automallin myyntikieltoon vääristeltyjen kulutuslukemien takia.

30.8.2016 Tuulilasi

Tapaus on jo toinen vastaava muutaman kuukauden sisällä Japanissa. Ministeriön tutkimuksissa selvisi, että Mitsubishi on ilmoittanut malleilleen isommat kulutuslukemat kuin niissä todellisuudessa on. Erot ilmoitetussa kahdeksassa mallissa olivat noin neljän prosentin luokkaa.

Vääriä kulutuslukemia oli ilmoitettu mm. Pajeroon, Outlanderiin ja RVR:ään, joka meillä tunnetaan paremmin ASX:nä. Autot ovat myyntikiellossa niin kauan kunnes ilmoitetut kulutuslukemat saadaan kuntoon mainosmateriaaleissa. Tämän arvellaan kestävän joitakin viikkoja.

Mitsubishi on myöntänyt toimineensa väärin Japanissa peräti 25 vuoden ajan. Se ei ole tehnyt Japanissa kaikkia vaadittavia kulutuslukemamittauksia, vaan ilmoittanut lukemat laskelmien perusteella, kertoo Automotive News Europe.

Mitsubishin tuloksen odotetaan olevan miinusmerkkinen tänä vuonna skandaalien takia. Mitsubishi on ollut Japanin kuudenneksi suurin autonvalmistaja.

Tilaa Tuulilasin viikkokirje, joka pitää sisällään automaailman ajankohtaisimmat ja tärkeimmät asiat. Viikkokirje ilmestyy perjantaisin.

Lue uusin Tuulilasi diginä hintaan 4,90.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt