
Mercedes GLC sähköistyy – Yli 700 km toimintasäde ja melkoinen lista herkullisia ominaisuuksia tarjolla
Uusi Mercedes GLC with EQ Technology takaa pitkät ajomatkat. Akku antaa 94 kWh virtaa, millä Mercedeksen mukaan päästään yli 700 kilometriä. Käytössä on 800 voltin teknologia ja parhaimmillaan virtaa otetaan vastaan 330 kW:n teholla.
Rakkaalla lapsella on monta nimeä, GLC:n sähköversiolla se on virallisesti GLC with EQ Technology. Kyseessä on jonkin verran polttomoottorista GLC:tä isompi laite. Akseliväli yltää melkein kolmeen metriin, eli plussaa on 8,4 senttiä. Se tarkoittaa avarampia sisätiloja. Pituutta sähkö-GLC:llä on yhteensä 4,84 metriä.
Akku antaa käytettäväksi 94 kWh virtaa, millä Mercedeksen mukaan päästään yli 700 kilometriä. Käytössä on 800 voltin teknologia ja parhaimmillaan virtaa otetaan vastaan 330 kW:n teholla.

Auton muodoista tunnistaa merkin heti, ja myös sisällä eletään tutussa Mercedes-maailmassa. EQ-GLC:stä on näytetty toistaiseksi vain koko kojelaudan yli ulottuvalla – eli lähes metrin levyisellä – näytöllä varustettuja versioita. Ja nyt kyseessä on todellakin vain yksi näyttö. Perusversioissa näyttöjä on kolme: 10,3-tuumainen digimittaristo ja sitten 14-tuumainen keskinäyttö sekä saman kokoinen ruutu apukuljettajalle.
Varustelista on jo vakiona pitkä, mutta lisävarustelista on vielä pidempi. Tarjolla on kaikenlaisia herkkuja, joilla saa myös personoitua autoa oman mielensä mukaiseksi. Hieno panoraamakatto on esimerkiksi vakiona, mutta lisähintaan siihen saa näyttäviä lisätoimintoja – kuten himmentämisen ja tähtitaivaan.
Akkutekniikan ja auton käyttöjärjestelmän osalta GLC on sukua CLA:lle. Käytössä on siis uusin sukupolvi MBUX-tietoviihdejärjestelmästä. Mercedes on panostanut paljon puheohjaukseen, ja ”Hei Mercedes” -komento avaa nyt entistä älykkäämmän puheen- tunnistamisen: tekoäly hyödyntää sekä Googlen että Microsoftin softaa. Auton kanssa voi siis jo lähes jutella.
Pelin avaaja on GLC 400 4Matic, jossa on tehoa 360 kW (490 hv). Siinä on vakiona kierrejouset, mutta ilmajousitus on saatavilla – kuten on myös autoa parkkitaloissa ketteröittävä nelipyöräohjaus. Lisäversioita seuraa. Hintoja on odoteltava ensi vuoden puolelle.
