Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Kolumni

Maailma unohti Afganistanin naiset ja tytöt – imaamienkin pitäisi nousta puolustamaan heitä

Miksi muslimivaltiot eivät käy laajaa julkista keskustelua talibanien sharia-lain tulkinnasta? Se on räikeästi ristiriidassa jopa Koraanin kanssa, kirjoittaa Ujuni Ahmed.

3.10.2024 Apu

Afganistanissa naiset ja tytöt pyyhittiin käytännössä kertaheitolla pois yhteiskunnasta Talibanin noustua valtaan elokuussa 2021.

Vuosina 1996–2001 Talibanin hallitsi Afganistania ensimmäisen kerran. Jo silloin naisilta ja tytöiltä kiellettiin kertaalleen kodin ulkopuolinen elämä.

Viime vuosina Afganistan ehti saavuttaa edistysaskeleita, mutta nyt Taliban on pyyhkinyt ne kaikki pois. Se jatkaa systemaattisesti uusilla ja jatkuvilla rajoituksilla, jotka rajaavat naisten ja tyttöjen olemassaolon minimiin.

Taliban perusti ”siveellisyyden levittämisen ja paheiden estämisen” ministeriön lähes heti noustuaan valtaan. Naisilta ja tytöiltä on rajoitettu tai viety kokonaan oikeudet omaan vaatetukseen, liikkumiseen, koulutukseen, terveyteen ja sosiaalisiin tilanteisiin.

Taliban riistää naisilta ja tytöiltä ihmisarvon ja ihmisoikeudet uskoni nimissä.

Viimeisimpänä elokuussa Taliban sääti uusia siveyslakeja, joilla kiellettiin naisilta kasvojen näkyminen ja äänenkäyttö julkisissa tiloissa. Käytännössä tämä tarkoittaa esimerkiksi laulamista, lausumista tai jopa lukemista ääneen julkisuudessa. Taliban perustelee tätä niin, että naisten ääni on yksityinen asia.

Joukko afganistanilaisia ja iranilaisia ihmisoikeusjuristeja vaati sukupuoleen perustuvan apartheidin tunnistamista rikokseksi ihmisyyttä vastaan. Myös YK:n Afganistanin erityisedustaja Richard Bennet tukee tätä. Vaatimusta perustellaan järjestelmällisellä ja äärimmäisellä rakenteellisella sorrolla afganistanilaisia naisia ja tyttöjä kohtaan, mitä Taliban toteuttaa tukahduttamalla heidän perusoikeutensa ja ihmisarvonsa. Suomessa ihmisoikeus- ja Afganistan-asiantuntija Aziza Hossaini on kiteyttänyt vaatimuksen ydinsanoman myös julkisuudessa: "Se, mitä Afganistanissa tapahtuu naisille ja tytöille, on rikos ihmisyyttä vastaan. Se on apartheidiä sukupuolen perusteella."

Kansainvälinen yhteisö, mukaan lukien YK, on epäonnistunut puolustamaan afgaaninaisten oikeuksia kerta toisensa jälkeen.

Sukupuoleen perustuvan apartheidin tunnustamisella on vahvat perusteet nykyisessä maailmantilanteessa, missä naisten oikeuksia kavennetaan ympäri maailmaa. Afganistanin tilanne on kuitenkin tällä hetkellä vakavin. Kansainvälinen yhteisö, mukaan lukien YK, on epäonnistunut puolustamaan afgaaninaisten oikeuksia kerta toisensa jälkeen.

Monesti naisten oikeudet ovat jääneet poliittisten neuvotteluiden jalkoihin, koska humanitaariset avustukset ovat olleet sidoksissa näihin neuvotteluihin. Esimerkkinä näistä on Doha III -kokous, jossa jopa YK:n jäsenmaat hyväksyivät Taliban-hallinnon vaatimuksen sulkea afganistanilaiset naiset ulkopuolelle. Kokouksesta, jonka YK kutsui koolle nimenomaisesti ratkoakseen Afganistanissa esiintyvää humanitaarista ja ihmisoikeuksia koskevaa kriisiä. Tämä tuo näkyväksi sen, kuinka poliittiset tavoitteet syrjäyttävät usein juuri erityisen haavoittuvassa asemassa olevien naisten oikeuksia.

Näen, että sukupuoleen perustuvan syrjinnän tunnustaminen rikokseksi ihmisyyttä vastaan on nimenomaan vahva työkalu naisten oikeuksien edistämiseksi, erityisesti silloin, kun se kielletään poliittisin, uskonnollisin tai kulttuurillisin perustein.

Afganistanin tilanne on äärimmäisen kriittinen ja vaatii kansainväliseltä yhteisöltä jatkuvaa johdonmukaista sitoutumista naisten oikeuksien puolustamiseen.

On typerää kieltää muslimivaltioiden vaikutusvalta. Sen sijaan heiltä tulisi vaatia vastuunkantoa.

Erityisesti musliminaisena koen mahdottomaksi sivuuttaa sen, että Taliban riistää naisilta ja tytöiltä ihmisarvon ja ihmisoikeudet uskoni nimissä.

”Iqra” on ensimmäinen käsky, joka ilmestyi profeetta Muhammedille, ja sananmukaisesti käsky tarkoittaa ”Lue”. Tämän käskyn on yleismaailmallisesti tulkittu koskevan lukemisen, oppimisen ja tiedon hankkimisen tärkeyttä. Universaali viesti korostaa koulutuksen olevan uskon ja ymmärryksen perusta. Sattumoisin Iqra on myös naisen nimi.

Opiskelu on velvollisuus islamissa, sekä naisille että miehille. Nyt kun Taliban vie tämän oikeuden afganistanilaisilta tytöiltä ja naisilta ja perustelee sen Koraanilla, en voi olla pohtimatta syitä sille, miksi muslimivaltiot eivät käy laajaa julkista keskustelua talibanien sharia-lain tulkinnasta. Se on räikeästi ristiriidassa jopa Koraanin kanssa. Miksi johtavat imaamit eivät vastusta yhtä äänekkäästi ihmisoikeusloukkauksia, kun niitä harjoitetaan meidän muslimien ja uskonnon nimissä?

Ihmisoikeuskysymykset ja niiden edistäminen ovat globaali vastuu meillä kaikilla, mutta on typerää kieltää muslimivaltioiden vaikutusvalta. Sen sijaan heiltä tulisi vaatia vastuunkantoa.

Ongelman poistamiseksi on tunnistettava sukupuoleen perustuva apartheid rikoksena ihmisyyttä vastaan.

Afganistanin naisten ja tyttöjen oikeutta ihmisarvoiseen elämään hidastaa ja estää yksi ja sama toistuva ongelma. Afgaaninaisten ja -tyttöjen oikeudet eivät tällä hetkellä sisälly minkään maailman poliittiseen agendaan – ei edes näennäisesti kansainvälisen yhteisön.

Juuri tämän ongelman poistamiseksi on tunnistettava sukupuoleen perustuva apartheid rikoksena ihmisyyttä vastaan. Tämä palvelisi kaikkia riippumatta globaalista sijainnista mutta erityisesti juuri niitä naisia, jotka ovat erityisen haavoittuvimmassa asemassa.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt