Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Maatalous

Holmqvisteilla oli elämässään jo teatteri, mutta kun tuli aika jatkaa sukutilaa, päätös oli selvä: ”En nähnyt sitä vaihtoehtoa, että navetassa tulisi hiljaista”

Mats ja Pauliina olisivat voineet valita toisenkin tien, mutta 18 vuotta sitten he ryhtyivät maanviljelijöiksi. Ruoka sukutilan lehmille kasvatetaan omalla tilalla ja omien nautojen lanta pitää pellot viheriöimässä. Luomumaatalouden ohella aikaa on myös teatterille.

31.8.2023 Apu

Kun ajaa Kokkolan keskustasta muutaman kilometrin nättiä ja mutkaista maalaistietä, pääsee Linnusperälle. Siellä sijaitsee yksi Suomen ensimmäisistä ekotiloista.

Ensimmäinen elollinen olento, joka tilan pihapiirissä tulee vastaan, on ihmisrakas Poju-hevonen. Poju kurkottaa päänsä aidan yli tervehdykseen. Raviura ei lähtenyt aikoinaan lentoon, mutta se ei haittaa ketään. 25-vuotias suomenhevonen on mainio maastoratsu ja rekihevonen.

Seuraavaksi paikalle pyyhkäisee riemuissaan 4-vuotias Niilo-koira, jolla paimentaminen on verissä kuten työlinjaisella kelpiellä kuuluu.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt