
Nykyihminen kuuntelee liikaa itseään – Liisa Keltikangas-Järvisen mukaan elämme narsistisessa yhteiskunnassa
Psykologian emeritaprofessori Liisa Keltikangas-Järvinen alkoi selvittää, miksi tämä aika tuottaa psyykkistä pahoinvointia. Nyt hän sanoo asioita, joita kaikki eivät halua kuulla. – Kerron tutkimustuloksia ja jos joku niistä loukkaantuu, en osaa ottaa itseeni.
Ensin pitää rakastaa itseään, jotta voi rakastaa muita. Sanonta on tuttu lukemattomista haastatteluista ja sosiaalisen median postauksista.
Se ei vaan ole totta, sanoo psykologian emeritaprofessori Liisa Keltikangas-Järvinen. Tieteellisesti ei ole osoitettu, että toisen rakastaminen vaatisi hyvää itsetuntoa tai itsensä rakastamista.
– Rakennamme kauniita sloganeita, jotka tukevat itsekkyyttä, hän jatkaa.
Kun Keltikangas-Järvinen kerran sanoi asian ääneen, osa kuulijoista suuttui. Se on hänestä ymmärrettävää. Ihminen pyörii mieluusti oman napansa ympärillä, ja tämän kyseenalaistaminen herättää tunteita niin kuin moni asia tänä päivänä.
Kyse on kuitenkin laajemmasta asiasta: kulttuurista, jonka osana elämme. Siinä on Keltikangas-Järvisen mielestä paljon pielessä. Kulttuuri ei enää tuota meille yhteisöllisyyttä, vaan itsekkyyttä. Se ei luo hyvinvointia, vaan pahoinvointia.
Mistä se johtuu – ja miten tähän on tultu? Tästä kaikesta hän kirjoittaa uudessa kirjassaan Itsekkyyden aika (WSOY).
