
"Lääkäri alkoi luetella, missä kaikkialla syöpää oli" – Jukka Laisin kunto romahti, vaikka hän luuli jo selättäneensä melanooman
Jukka Laisin poskiontelovaivojen syyksi paljastui ympäri kehoa levinnyt melanooma. Lääkitys on pitänyt sairauden aisoissa nyt viiden vuoden ajan. Enää hän ei tunne, että noutaja kolkuttaa ovella koko ajan.
Luomi lapaluiden välissä kasvoi silmissä, ja sitä myös kutitti. Elokuussa 2016 porilainen Jukka Laisi varasi ajan työterveyslääkärille.
– Minut passitettiin suoraan kirurgille. Luomi poistettiin ja lähetettiin tutkittavaksi. Kahden viikon päästä sain kuulla, että siinä oli huonolaatuinen muutos. Vasta silloin jysähti. Aiemmin en ollut osannut pelätä, Jukka Laisi, 64, muistelee.
Kyse oli vaarallisimmasta ihosyövästä, melanoomasta. Sairastumisriskiä lisäävät ihon toistuva palaminen lapsena ja muu runsas aurinkoaltistus. Jukan lapsuudessa ei paisteelta juuri suojauduttu.
