
Kun mikään ei riitä: Jopa pizzaketju kuittailee Tottenhamille – ”Suoranainen urheilujohtamisen kauhutarina”
Tottenham on aloittanut kauden lupauksia herättävästi, mutta uusi kriisi on jo nurkan takana, jos vanhat merkit pitävät paikkansa.
Britanniassa vahva pizzaketju Domino’s repi pitkään ilon irti Tottenham Hotspur FC:n 17 vuotta kestäneestä pokaalittomasta ajanjaksosta. Domino’s laski, että myi yli miljardi (tarkalleen 1,569,226,205) pizzaa pohjoislontoolaisten kuivalla kaudella. Pizzaketju piti asian esillä sosiaalisessa mediassa ja kadunvarsillakin.
Domino’s nollasi Spurs-laskurinsa keväällä, kun Ange Postecoglou johdatti Tottenhamin Eurooppa-liigan voittoon. Pizzaketju pääsi iskemään vielä kerran. Pohjoislontoolaisten puheenjohtaja Daniel Levy antoi Postecogloulle kesäkuun alussa potkut, vain hetki juhlaparaatien jälkeen.
– Spursin manageri ei saa voittaa pokaaleja, Domino’s vastasi vapaasti suomennettuna Tottenhamin X-julkaisuun, jossa kerrottiin päätöksen perustuvan merkittävään reflektointiin ja esitysten analysointiin.
– Tämä on hölmöin päätös sen jälkeen, kun ananas lisättiin pizzatäytteeksi, Domino’s irvaili.
Loukkaantumisista kärsinyt Tottenham jäi viime kaudella putoamisviivan tuntumaan, kun Postecoglou päätti panostaa kapealla ryhmällä kaiken Eurooppa-liigaan. Toukokuun loppupuolen loppuottelussa Postecoglou jopa hieman jousti rohkeuteen taipuvista pelillisistä periaatteistaan: Manchester United kaatui Bilbaossa luvuin 1–0 armottoman puolustustaistelun jälkeen.
Levy palkitsi australialaisen lähtöpasseilla. Hän on antanut nyt 15 potkut 21 vuotta kestäneen puheenjohtajajaksonsa aikana. Tämä on monella tapaa suoranainen urheilujohtamisen kauhutarina.
”Ulkopuolelle syntyykin kuva, että kaudet vain menevät Tottenhamissa – ja pian penkillä on taas uusi yrittäjä. ”
Tottenham kesti pitkän pokaalittoman jakson (edellisen pystin seura sai Liigacupissa 2008). Levy rakennutti seuralle uuden komean stadionin puretun White Hart Lanen viereen. Spurs kävi jopa 2019 Mestarien liigan loppuottelussa ja kolkuttelee tasaisin väliajoin neljän joukkoon Valioliigassa.
Seuran yleistila on siis kaukaa katsottuna vähintään kohtalainen, vaikkakin Tottenham on epäonnistunut kääntämään siirtomarkkinat voitolliseksi. Harry Kane myytiin Bayern Müncheniin, mutta muuten Spurs on viimeisten tilinpäätösten mukaan sarjan häntäpäätä siirtomarkkinoilla. Tottenham kuluttaa, mutta ei myy tarpeeksi.
Isossa kuvassa Levy, 63, on tehnyt pohjoislontoolaisille paljon vahinkoa. Jalkapalloseura kyllä kestää pokaalittomat jaksot, mutta uskottavuuden menetys voi käydä paljon kalliimmaksi. Tämä heijastuu tunnelmassa seuran kotiotteluissa. Vihellykset ja kielteinen ilmapiiri on pitkään kuulunut Tottenhamin kotipeleihin. Yleisö kääntyy omiaan vastaan herkästi.
Tuore päävalmentaja, tanskalainen Thomas Frank on keskittynyt jalkapalloon ja ohjannut pohjoislontoolaiset sarjan kärkipäähän.
Burnley kaatui sarja-avauksessa kotipelissä luvuin 3–0. Seuraavalla kierroksella Manchester City sai maistaa Etihadilla tanskalaisen kyvyt. Frank loi suorastaan täydellisyyttä hipovan pelisuunnitelman. Tottenham syötteli palloa Taivaansinisten puolustusmuodon ulkopuolella, ei antanut isännille mahdollisuutta vastaiskuihin ja prässäsi rohkeasti, jättäen hyökkääjä Erling Haalandin kärkkymään usein vain yhtä Spurs-pelaajaa vastaan.
Frank voitti Etihadilla luvuin 2-0 (Postecoglou muuten voitti siellä viime kaudella 4-0). Tottenhamin kannattajat juhlivat voittoa, mutta lauloivat läpi kamppailun potkuja Levylle. Heitä kismitti, että Englannin maajoukkuepelaaja Eberechi Eze valitsi viime hetkillä Tottenhamin sijaan paikallisvastustaja Arsenalin.
Totta kai Eze valitsi Arsenalin, vaikkakin pohjoislontoolaisten punaisella puolella osataan niin ikään alisuorittaa. Arsenal on pärjännyt kolmella managerilla tällä vuosikymmenellä ja seuraa leimaa jonkinlainen vakaus. Tottenhamissa ei tiedä koskaan, mitä huomenna tapahtuu. Eze on kaiken lisäksi Arsenalin entinen juniori.
Tapaus Eze on konkreettinen esimerkki, että Tottenhamilla on iso ongelma. Spurs on jo pitkään menettänyt uskottavuuttaan ja jää siirtomarkkinoilla jälkeen kilpakumppaneistaan. Tottenhamiin kyllä tullaan – jos vielä kiinnostavampaa kohdetta ei löydy. Viikonloppuna hankittu Red Bull Leipzigin Xavi Simons on todella kehityskelpoinen, mutta Eze on jo osoittanut pärjäävänsä Valioliigassa.
Pääsemme spursimaisuuden ytimeen. Levy ei voi juuri myydä kiinnostavaa tarinaa. Hän voi puhua hienosta uudesta stadionista ja kiehtovista tavoitteista. Kesällä hän sanoi Sky Sportsille, että Tottenhamin pitää voittaa joko Valioliiga tai Mestarien liiga, pelkkä Eurooppa-liiga ei kelpaa.
– Koko viikonloppuni menee pilalle, jos häviämme, Levy puhui intohimostaan toimintaa kohtaan.
Levy sortuu tyypilliseen norsunluutornijohtamiseen. Hän heittelee täysin todellisuudesta vieraantuneita kommentteja ja tavoitteita. Tämä on tyypillistä heikosti jalkapallon logiikkaa ymmärtäville johtajille. Korkeat tavoitteet kuuluvat ammattiurheiluun, mutta Levy tuo ne hyvin erikoisella tavalla esiin. Taustalla voi toki vaikuttaa, että Levy harkitsee ilmeisesti seuran myyntiä ja haluaa maalata kauniimman kuvan.
Frankilla on monella tapaa tekemätön paikka teknisellä alueella. Jalkapallo menee jaksoissa. Tälläkin kaudella Tottenhamille tulee vaikeita hetkiä, viikonloppuja, jolloin Levy on ärtyinen. On vain ajan kysymys, kun uusi kriisi on ovella.
Tottenhamilaisuus tiivistyi lauantaina, kun Bournemouth kävi hakemassa vierasvoiton luvuin 1–0. Pettymys valtasi Tottenham Hotspur Stadiumin. Kannattajien orastava toivo iskettiin jälleen nurmen pintaan.
Levy ihmetteli pateettista esitystä vakavana. Bournemouth johti laukauksia toisella jaksolla parhaimmillaan 17–1, kunnes Tottenham aloitti loppurutistuksen.
Mauricio Pochettino, yksi Levy-aikojen kuudestatoista yrittäjästä, ihmetteli White Hart Lanella, miten kaikki tuntuu Tottenhamissa hieman yhdentekevältä. Pochettino saavutti Southamptonissa paikan ylemmässä keskikastissa. Kahdeksatta sijaa juhlittiin antaumuksella Pyhimysten kauden päättäjäisissä.
Tottenhamissa ei koskaan pidetty juhlia, kertoi Pochettino. Ei pidetty, vaikka päästiin Mestarien liigaan. Mikään ei riittänyt. Pochettino sanoi, että järjesti perheelleen ja taustatiimilleen omat pippalot, joissa voi tanssia pöydällä. Hän halusi luoda asioille merkityksiä.
Ulkopuolelle syntyykin kuva, että kaudet vain menevät Tottenhamissa – ja pian penkillä on taas uusi yrittäjä.
”Levyllä on takuulla riittävästi rahaa, mutta Tottenham antaa hänelle jotain muuta, mainetta ja joskus jopa kunniaa.”
Levy, 63, on tehnyt pitkän uran pankkialalla ja sijoittajana. Hänen ja Joe Lewisin omistama ENIC International Ltd keskittyy viihteeseen ja urheiluun ja omistaa reippaat 86 prosenttia Tottenhamista.
Levy on kiinnittänyt Tottenhamin hallitukseen laajan joukon korkeasti koulutettuja osaajia yhteiskunnan eri aloilta. Levy on palkannut urheilujohtajia, mutta johtanut jalkapallopuolta pitkiä aikoja ominkin päin. Tällä hetkellä seuran tekninen johtaja on tanskalainen Johan Lange, mutta esimerkiksi Postecogloulle potkut antoi juuri Levy.
Tämä on suomalaisestakin urheilusta tuttu malli, jossa seuran vahva puheenjohtaja kerää hallitukseen ympärilleen samanmielisiä ihmisiä ja palkkaa sitten urheilujohtajan lähinnä työrukkasekseen.
Jotta ymmärrämme ilmiötä laajemmin, on meidän päästävä johtajien pään sisälle, kiinni heidän ajatusmaailmaansa. Levyllä on takuulla riittävästi rahaa, mutta Tottenham antaa hänelle jotain muuta, mainetta ja joskus jopa kunniaa. Hän pääsee Pohjois-Lontoossa esille. ENIC International Limited ei kiinnosta illalliskutsuilla ketään, mutta Tottenhamista riittää takuuvarmasti puhetta.
Levy puhui Sky Sportsille, että Tottenhamin kannattajat ymmärtävät hänen arvonsa vasta kun hän joku päivä lähtee.
Tällä hetkellä jalkapallomaailmassa suuntaus on joka tapauksessa erilainen. Omistajien ja puheenjohtajien osaaminen mitataan erityisesti sen suhteen, miten he malttavat antaa urheilupuolen asiantuntijoille tilaa ja työrauhaa. Parhaat puheenjohtajat ja omistajat malttavat pysyä taustalla.
Valioliigan mestarin Liverpoolin omistaja Fenway Sports Group on palkannut Michael Edwardsin koko konsersin jalkapallojohtajakseen ja hänen alapuolelleen Richard Hughesin Liverpoolin urheilujohtajaksi. Liverpoolin omistajakaksikko John W. Henry ja Thomas C. Werner näyttävät oppineen alkukankeilujen jälkeen arvostamaan asiantuntemusta.
”Tottenham on viimeisen 21 vuoden perusteella krooninen alisuorittaja. Seuralla on vaikeaa siirtomarkkinoilla, nurmella ja katsomossakin.”
Ihannetilanteessa jalkapalloseuran puheenjohtajat ja omistajat pysyvät mahdollisimman kaukana päivittäisestä toiminnasta. Mitä enemmän he tulevat esille kertomaan henkilökohtaisista uhrauksistaan, kärsimyksistään ja kovista päätöksistään, sitä varmemmin tiedämme, että tämä on vain heidän oma show’nsa.
Tämä totta kai pätee joka puolelle jalkapallomaailmaa. Esimerkiksi Suomessa seurat toimivat huomattavasti Valioliigaa pienemmillä voimavaroilla, joten johtoportaan kiusaus ja tarve puuttua asiantuntijoiden toimintaan on jopa suurempi. Esimerkkejä riittää ihan tarpeeksi esimerkiksi Veikkausliigassa.
Suomessa koko urheilujohtamisen kulttuuri on vielä hyvin nuorta. Media syö herkästi puheenjohtajien kädestä ja kyseenalaistaa heidän tekemisiään hyvin vähän. Meillä onkin tärkeää ottaa oppi oikeista paikoista, ei Tottenhamista. Muistoissa on vielä Veikkausliigan toissa kausi, kun lähes jokainen päävalmentaja menetti paikkansa.
Valioliiga on monella tapaa poikkeuksellinen sarja, koska rahaa riittää loputtomiin. Postecogloukin sai riittävän kultaisen kädenpuristuksen, ja Levyllä riittää puntia palkata uusi vetäjä vaikka joka vuodeksi. Hyviä pelaajiakin on riittävästi tarjolla. Toki kilpailukin on armotonta.
Sama peruslogiikka pätee Suomessa ja Valioliigassakin. Hyvin johdetut seurat tekevät taloudellista ja urheilullista tulosta. Yksittäiset pilkahdukset onnistuvat kyllä sattumallakin, mutta pitkäjänteinen menestyminen on eri juttu.
Tottenham on viimeisen 21 vuoden perusteella krooninen alisuorittaja. Seuralla on vaikeaa siirtomarkkinoilla, nurmella ja katsomossakin. Suunta tuskin merkittävästi muuttuu, jos nykyomistus jatkaa, sillä heidän toimintatapansa ei vain pärjää armottomassa kilpailussa.
Manchester United on toinen esimerkki tällä rintamalla, mutta Punaisten paholaisten touhu ansaitsee joku päivä oman tarinansa. Siinä on joka tapauksessa paljon yhtäläisyyksiä Tottenhamiin, esimerkiksi urheilujohtamisen väheksyminen.
Tulevaisuus on järkevästi ja ammattimaisesti johdettujen seurojen. Kyse on valmentajien potkimista huomattavasti laajemmasta kokonaisuudesta. Kyse on siitä, miten onnistumista mitataan, miten ja millä perusteilla pelaajia hankitaan ja miten seuraa johdetaan alhaalta ylös saakka. Tätä hommaa ei voi tehdä, jos yksi yksittäinen tappio pilaa viikonlopun, sillä ammattimainen urheilujohto osaa nähdä syyt, seuraukset, suhteuttaa ne kokonaisuuteen ja ponnistaa oppien avulla takaisin pinnalle.