
Oikkunsa kullakin – Kia Ceed pärjää hintakilpailussa, mutta vaatii kärsivällisyyttä
Lataushybridi on se yleispätevin sähköauto – eikö niin? Koeajossa Kia Ceed 1.6 GDI Plug-In Hybrid EX SW DCT.
Viikon verran tällä Kia Ceedillä ajoin, mutta emme oikein päässeet samalle aaltopituudelle. Yleensähän nykyautoissa painetaan starttinappia, nykäistään D silmään ja lähdetään ajamaan. Ceed ei suostunut tähän käytäntöön, vaan sen kanssa piti toimia rauhallisemmin.
Ensin oli toki painettava starttinappia, mutta sen jälkeen piti pitää muutaman sekunnin tauko ennen vaihteen kytkemistä. Tätä en tajunnut aluksi ollenkaan. Sitten älysin tuijottaa mittaristoa. Sen keskelle ilmestyy aina starttauksen jälkeen teksti, jossa lukee ”Järjestelmää tarkistetaan” tai jotain muuta vastaavaa. Sitten odotellaan silmänräpäyksen verran, jolloin Ceed ilmoittaa isännälleen, että ”Valmiina ajoon”. Vasta kun tämä vihreä teksti hehkuu ruudulla, voi vaihteen siirtää asennosta P asentoon D. Kovin yksinkertaista, mutta – ah niin vaikeaa. Yhdessä yössä kykenin nimittäin useimmiten unohtamaan tämän proseduurin, ja taas piti vähän ihmetellä, että miksi en pääse liikkeelle, kunnes muistin, että järjestelmää pitää tarkistaa. Vanhalla koiralla kestää oppia näitä uusia temppuja.


Myös moottorin sammuttamisessa oli jotain ihmeellistä. Tai siis kyllähän sen sai sammumaan tuosta samaisesta starttinapista. Mutta kun sitten nousin autosta, huomasin, että olin tehnyt jotain väärin, sillä tässä vaiheessa Ceed alkoi piipittää vimmatusti. Pahempi juttu oli se, että auto ei totellut kaukosäädintä, eli sitä ei saanut lukkoon. Tässä vaiheessa oli sitten pakko istua takaisin ratin taakse, käynnistää ja sammuttaa auto uudestaan. Joskus sain yllätyksekseni auton lukkoon ilman ylimääräisiä kommervenkkejä, mutta en todellakaan osaa sanoa, että mikä tuossa hommassa meni välillä pieleen.
Autona Ceed-plugari on hyvin samantapainen kuin seuraavalla aukeamalla koeajettu Opel Astra Sports Tourer – aina ulkomittoja myöten.

Suurin ero löytyy konepellin alta. Kummankin auton moottori on 1,6-litrainen nelikko, mutta Ceedissä ei ole turboa, jollainen Opelin koneen kyljestä löytyy. Niinpä Kiassa on olennaisesti vähemmän paukkua kuin Opelissa. Opelin hybridijärjestelmästä irtoaa 180 hevosvoiman teho ja 360 newtonmetrin vääntö. Kian vastaavat lukemat ovat 140 ja 265.
Kian valttikorttina on kuitenkin selvästi alhaisempi hinta. Opelista saa pulittaa 45 000 euroa, mutta Ceed lähtee liikkeestä mukaan alle 36 000 eurolla.



Plussaa
Perusvarma ajettavuus
Kulkee 50 kilometriä sähköllä
Miinusta
Ahdas takaistuin