Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Katso kuvat – Honda esitteli Everus-sähköautonsa

Honda on esitellyt Pekingin autonäyttelyssä uuden Everus-sähköautokonseptinsa. Vaikka kyse on konseptiautosta, se tulee Hondan tapaan olemaan hyvin samanlainen myös tuotantoversiona.

Kuvat Honda
28.4.2018 Tuulilasi

Täyssähköistä crossoveria tullaan kuitenkin myymään ainoastaan Kiinan markkinoilla.

Everus on myös GAC Hondan sähköautoyrityksen nimi. Auto on tehty yhteisyössä Hondan tutkimus- ja kehityskeskuksen, Honda Motor China Technologyn ja GAC Hondan kanssa.

Everus EV tulee myyntiin vuoden lopussa. Se perustuu osittain Honda HR-V crossoveriin. Moottorivaihtoehdoista ei ole vielä tietoa, eikä siitä, tuleeko myös HR-V:stä lähiaikoina sähköinen versio markkinoille.

Honda aikoo tehdä kaikkiaan 20 uutta sähköautoa vuoteen 2025 mennessä.

Tilaa uutiskirjeitä

Tilaa Tuulilasin parhaat palat suoraan sähköpostiisi.

Tuulilasi

Autoilun asiantuntijat

Joka viikko paketti Tuulilasin rullaavia autosisältöjä, kuten uusien autojen koeajoja ja alan uutisia.

Tuulilasi

Käytettyjen koeajot

Tuulilasin autotoimittajat koeajavat käytettyjä autoja. Kerran kuussa ilmestyvä uutiskirje ajoneuvohankintojen avuksi.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt