Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Karaoken pelastama

Aleksi Kolmonen oli koulukiusattu nuori, joka ei viihtynyt kehossaan – Elämä muuttui, kun hän löysi karaoken

Teini-iässä Aleksi Kolmonen oli arka ja koulukiusattu, eikä viihtynyt kehossaan. Se muuttui, kun hän löysi karaokebaarien terapeuttisen voiman. Nyt hän kutsuu itseään karaoke-enkeliksi.

1.3.2025 Image

Karaoke-enkelit ovat myyttisiä olentoja, joiden katseella on itseluottamusta ja rohkeutta lisääviä voimia. Niiden olemuksessa iskelmämusiikin nostalginen kaiho yhdistyy enkelin viattomuuteen. Näin kertoo 28-vuotias kuvataiteilija ja karaokeisäntä Aleksi Kolmonen.

Nuorena aikuisena Kolmonen oli hyvin arka eikä esimerkiksi uskaltanut huutaa Moi!, jos bongasi kaverin väkijoukossa. Nyt hän ottaa tilaa, elää miten lystää, ja keskittyy myönteiseen, kuten musiikkiin ja rakkaisiin ihmisiin.

Ateljeeltaan Kolmosen voi löytää nukkumasta päiväunia muovitimanteilla, pornopelikorteilla ja paljettinauhoilla vuoratussa hauta-arkussa, jota hän muuttaa kämpästä ja työhuoneesta toiseen. Arkun sisällä on valkoinen silkkilakana, jonka kulmaan on kirjailtu Kolmoselle tärkeä yhdyssana: karaoke-enkeli.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt