Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Vedessä joka päivä

Äitipuoli houkutteli uupuneen Jenny Lehtisen avantoon, pian siitä tuli tapa – Nyt Jenny on uinut luonnonvesissä yli 1 200 päivänä putkeen

Avanto on lievittänyt Jenny Lehtisen ahdistusta ja vähentänyt entisen ”flunssaimurin” sairastamista. Nyt Jenny pulahtaa luonnon­vesiin joka ikinen päivä kesät talvet. Miten se oikein onnistuu?

3.2.2026 Apu
Kuuntele artikkeli · 6.29

Jenny Lehtinen, 47, on juuri palannut avantouintireissulta, joka oli hänelle järjestyksessään 1 232. peräkkäinen kerta. Naisen jokapäiväinen rutiini käynnistyi 9. syyskuuta vuonna 2022 ja on jatkunut siitä asti keskeytymättömänä.

– Ensin ajattelin, että mitenköhän kävisi, jos uisin vuoden ajan joka päivä luonnonvesissä. Sehän olikin hirveän positiivinen kokemus.

Kun vuosi tuli täyteen, Jenny ei halunnut lopettaa. Hän jatkoi ensin 500 päivää. Kun tämäkin toteutui, hän siirsi tavoitteen 1 000 päivään. Sekin toteutui. Oli tähdättävä vielä pidemmälle. Nyt tavoite on 2 500 päivää.

Uimiset Jenny jakaa seuraajilleen somessa.

Radiotoimittajana työskentelevä Jenny ei ole aina ollut intohimoinen avantouimari. Vuonna 2019 hän koki rankan työuupumuksen, jonka seurauksena hermosto oli sekaisin.

– En pystynyt tekemään mitään, mikä nosti vähänkään sykettä, koska kehoni meni heti totaaliseen stressitilaan. Kärsin pahasta ahdistuksesta. Koko ajan oli kivi rinnassa.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt