Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Japanin hallitus yritti naittaa Nissanin ja Hondan – kiville meni

Arvostetun Financial Timesin mukaan Japanin hallitus teki ankarasti töitä naittaakseen yhteen kaksi japanilaista autonvalmistajaa, Nissanin ja Hondan. Yritys kuitenkin kariutui.

19.8.2020 Tuulilasi

Etenkin Nissan on ollut rajuissa hankaluuksissa siitä asti, kun sen entisen johtajan Carlos Ghosnin talousrikokset paljastuivat.

Ensimmäinen yritys tapahtui jo viime vuonna, toinen aiemmin tänä vuonna. Idea kuitenkin torpattiin jo ennen kuin kummankaan yhtiön johtokunta ehti edes käsitellä asiaa.

Japanin hallitus pelkää, että Nissanin ja Renaultin allianssi olisi kaatumassa, mikä jättäisi Nissanin todella hankalaan tilanteeseen. Lehti ei saanut juttuunsa kommentteja Nissanilta, Hondalta tai Japanin ministerilähteistä.

Tilaa uutiskirjeitä

Tilaa Tuulilasin parhaat palat suoraan sähköpostiisi.

Tuulilasi

Autoilun asiantuntijat

Joka viikko paketti Tuulilasin rullaavia autosisältöjä, kuten uusien autojen koeajoja ja alan uutisia.

Tuulilasi

Käytettyjen koeajot

Tuulilasin autotoimittajat koeajavat käytettyjä autoja. Kerran kuussa ilmestyvä uutiskirje ajoneuvohankintojen avuksi.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt