
Image uudistui – päätoimittaja Niklas Thesslund ja visuaalisen ilmeen suunnitellut Ilari Musta kertovat, mikä lehdessä muuttui
Uusi vuosi, uudet kujeet – myös Imagessa. Toimitus työsti syksyn ajan lehtiuudistusta, jonka tulokset näette nyt.
Miksi Image uudistui, päätoimittaja Niklas Thesslund?
Uudistimme lehteä viimeksi kolme vuotta sitten. Moni keskustelu tai kehityskulku, joka oli tuolloin ottamassa Suomessa tuulta, on sittemmin voimistunut tai valtavirtaistunut merkittävästi.
Kaupungistumiskehitys on yksi esimerkki tästä: kasvukeskusten ja syrjäisempien seutujen välinen railo on revennyt ja monilla paikkakunnilla päälle on tullut vielä kovia seurauksia korona-ajasta. Samalla tavalla esimerkiksi ilmastotietoisuus erilaisissa arkipäivän valinnoissa on valtavirtaistunut, voimistunut ja helpottunut lyhyessä ajassa merkittävästi. Muun muassa nämä ovat imagemaiselle journalismille hyviä aiheita.
Toki nämä asiat olisi voinut vain uittaa vanhankin malliseen lehteen, mutta luulen, että lehden selkiyttäminen palvelee tarkoitusta paremmin.

Miten uudistusta suunniteltiin?
Uudistus on suurelta osalta myös ulkoasu-uudistus. Se on paitsi viesti uudistumisesta, myös tapa ja mahdollisuus terävöittää sitä, mikä mielestämme on tärkeää. Kuten varmaan useimmiten, alussa puhuttiin siitä, mikä lehdessä on hyvää ja mitä uutta se kaipaa. Mitä on liikaa ja mitä on liian vähän. Teimme myös lukijatutkimuksen tätä samaa tarkoitusta varten. Näiden keskustelujen ja tulosten pohjalta alkoi syksyn ajan kestänyt sisällön ja halutun visuaalisen suunnan nivominen yhteen. Selkeyden hakeminen.
Mitä uudistunut Image lupaa lukijoilleen?
Uudistuksessa muutimme lehtemme lupauksen ja sloganin muotoon "Kestäviä juttuja". Se on lupauksemme: laatujuttuja, jotka kestävät aikaa ja tarkastelua. Samaan aikaa lupaus pitää sisällään kestävien elämäntapojen paremman esiin nostamisen lehdessä.

Huomaako Imagen lukija eron? Mistä sen huomaa?
Lukija huomaa ehkä eron ainakin luku- tai silmäilykokemuksessaan. Halusimme tehdä kaikista jutuista entistä tartuttavampia sirottelemalla informaatiota kuvateksteihin ja faktalaatikoiden kaltaisiin palikoihin sekä lisäämällä erilaisia lukijaa helpottavia opasteita tekemään paremmin tiettäväksi sitä, mistä esimerkiksi kulloisessakin palstassa on kyse.
Suunnittelit uuden Imagen visuaalisen ilmeen, Ilari Musta. Miten sitä muutettiin?
Ulkoasu-uudistuksen lähtökohtana on ollut selkeyttää ja rauhoittaa lehden visuaalista ilmettä ja sitä kautta helpottaa juttujen luettavuutta – haettiin siis simppeliä ja minimalistista ulkoasua. Myös lehden rakenteeseen haluttiin muutosta vähentämällä alkuosan ”säläisyyttä”: pitkät jutut tuotiin lähemmäs alkua ja kuville annettiin entistä suurempi rooli lehdessä.
Imagessa on aina ollut kuvaajina Suomen eturivin valokuvaajia, ja lehden visuaalisuuden pitää mielestäni nojata juuri valokuvaan. Graafinen suunnittelu tällaisessa lehdessä on mielestäni parasta silloin, kun se ei yritä näytellä pääroolia vaan pysyy taustalla auttaen lukijaa joka käänteessä pääsemään paremmin lehteen ja juttuihin sisälle. Lehtiuudistus ei mielestäni pysähdy yhteen numeroon, vaan tästä kehitys vasta alkaa.
Niklas Thesslund, kenelle Imagea nyt oikein tehdään?
Kaikille 1900-luvulla syntyneille ja sellaisiksi itsensä tunteville. Fiksuille lukijoille, jotka ovat kiinnostuneita siitä, mitä nyt ja kohta tapahtuu.
