
Pioneerit
Iisalmelainen Marja, 75, on yksi Suomi-futiksen suurista – ”Siinä on jotain lähes elämää suurempaa, että henkilö jaksaa vuosikymmenestä toiseen palvella tiettyä yhteisöä”
Aition jalkapallokirjoittaja Erkko Meri nostaa Pioneerit-sarjan vuoden viimeisessä tekstissä jalustalle yllättävän nimen: Iisalmen pienen suuren jalkapallovaikuttajan Marja Lipposen. Yli 50 vuotta paikallisen PK-37:n hyväksi toimineelle Lipposelle seuratyö on ollut elämäntehtävä, Meri kirjoittaa.
Olen saanut kirjoittaa Aitioon pian vuoden verran Pioneerit-nimistä juttusarjaa. Sen tavoitteena on ollut esitellä suomalaisen jalkapallon uranuurtajia ja edelläkävijöitä pelaajista valmentajiin ja median edustajista seuratoimijoihin.
Tammikuussa käynnistyneen sarjan aloitti Jari Litmanen. Vuosi 2025 huipentuu yhdeksänteen henkilökuvaan, joka kertoo iisalmelaisesta Marja Lipposesta.
Jaa kenestä, moni voi kysyä.
Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
