Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Hondalta kiinnostava konseptiauto -ratti täysin poikkeuksellinen

Honda on julkistanut kuvat mielenkiintoisesta konseptiautosta, joka on sekoitus autonomista ja perinteistä autoa. Myös auton ohjauspyörä on mielenkiintoinen.

20.12.2019 Tuulilasi

Honda Augmented Driving Concept esitellään varsinaisesti Los Angelesin kuluttajaelektroniikkamessuilla tammikuussa. Avoauton voi muuttaa nappia painamalla autonomiseksi – tai sitten sillä voi ajaa perinteisesti ihan itse.

Hondan mukaan auton idea on tarjota autonomiaa silloin, kun kuljettaja haluaa tehdä jotakin muuta, mutta myös tarjota itseajamisen nautintoa ja jännitystä.

Manuaali-modella ajettaessa autonominen järjestelmä pysyy sulkeutuneena, mutta havainnoi silti kuljettajan toimintaa. Tarvittaessa se voi ottaa ohjat.

Ohjauspyörä on uudenlainen. Kun sitä vetää itseään kohti, auto hidastaa, työnnöllä auto puolestaan kiihdyttää. Auto starttaa, kun rattia napauttaa kaksi kertaa.

Honda tulee esittelemään messuilla monia muitakin teknologisia uutuuksia.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt