Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Johtamiskulttuurin ongelmat

Hilla Groupin johtajat keräsivät nimilistaa irtisanomisista kertovan jutun vastineeseen – ”Minun tietääkseni monikaan journalistista tehtävää tekevä ei ole suostunut allekirjoittamaan”

Journalisti-lehti uutisoi keskiviikkona Hilla Groupin irtisanomisista ja konsernin toimitusjohtaja Mikko Luomaan kohdistuvasta kritiikistä. Usea yhtiön esihenkilö sai keskiviikkoiltana puhelun, jossa kysyttiin halukkuutta allekirjoittaa konsernin johdon laatima vastine Journalistin juttuun.

9.5.2025

Journalisti-lehti ja sen vanavedessä Helsingin Sanomat uutisoivat keskiviikkona 7.5.2025 mediakonserni Hilla Groupin irtisanomisista ja johtamiskulttuurin ongelmista.

Hilla Group irtisanoi Keskipohjanmaa-lehden päätoimittajana noin kaksi vuotta toimineen Suvi Tannerin ja paikallislehtien johtaja Jonna Nikumaan.

Journalistin haastattelussa Hillan työntekijät kertovat muun muassa, että Tanner ja Nikumaa ovat kyseenalaistaneet Hillan toimitusjohtaja Mikko Luoman johtamistapaa ja käytöstä. Journalistin haastattelemat työntekijät kritisoivat Luomaa esimerkiksi huutamisesta, aggressiivisesta käytöksestä, toimitusten painostamisesta ja irtisanomisella uhkailusta.

Luoma kertoi keskiviikkona tekstiviestitse Helsingin Sanomille, että Journalisti-lehdelle ollaan toimitettu tai ollaan toimittamassa vastinetta, jossa oiotaan lehden julkaiseman jutun virheellisyyksiä.

Hilla Groupin työntekijät kertoivat Apu360:lle, että usea konsernin esimiesasemassa oleva henkilö sai keskiviikkoiltana puhelun Hilla Groupin johtoryhmän jäseneltä.

Soittajat kysyivät, haluaako työntekijä allekirjoittaa vastineen, jota Hilla Groupin johto on laatimassa tai on laatinut Journalisti-lehteen.

Enkä tarkoita pelkästään toimitusjohtajaa, vaan koko johtoryhmää.

Avun haastattelema hillalainen sai kyseisen puhelun keskiviikkoiltana, mutta kieltäytyi allekirjoittamasta vastinetta.

– Kantani oli selvä ei, koska en tiedä johdon näkemystä asiassa, enkä vastineen sisältöä. Asiat ovat niin isoja ja räikeitä tässä kohtaa. Viittaan nyt Journalisti-lehden faktoihin.

Haastatellun hillalaisen mukaan konsernissa on yleisesti vallalla ajatus, että johdon kanssa ei kannata olla eri mieltä.

– Sellainen kulttuuri meillä on. Enkä tarkoita pelkästään toimitusjohtajaa, vaan koko johtoryhmää.

Toinen Avun tavoittama Hilla Groupin työntekijä kuvailee konsernin sisäisiä tunnelmia epätietoisiksi. Hänen mukaansa useampi Hilla Groupiin kuuluvan lehden päätoimittaja sai keskiviikkoiltana puhelun, jossa kerättiin allekirjoituksia Hilla Groupin johdon vastineeseen.

– Minun tietääkseni monikaan journalistista tehtävää tekevä ei ole suostunut allekirjoittamaan.

Molemmat haastatellut kertovat, että useita Hilla Groupin työntekijöitä on irtisanoutunut viime vuosina johtamiskulttuurin ongelmien vuoksi.

Hilla Group julkaisi torstaina iltapäivällä sivuillaan toimitusjohtaja Mikko Luoman allekirjoittaman tiedotteen, jossa Luoma kiistää häneen kohdistuvan kritiikin.

– Olen suhtautunut näihin väitteisiin vakavasti. Olemme selvittäneet näitä väitteitä sisäisesti ja ulkopuolisen asiantuntijan kanssa sekä kuulleet kaikkia asiaan liittyneitä osapuolia. Ulkopuolisen asiantuntijan toteuttamassa selvityksessä on todettu, että toimintaani ei voida pitää työturvallisuuslain tarkoittamana häirintänä tai epäasiallisena kohteluna. Toimintatapoihini kuuluu kaikkien ihmisten kohtaaminen kunnioittaen ja arvostaen, Luoma toteaa tiedotteessa.

Tiedotteessa kerrotaan, että yhtiön henkilöstö on lähettänyt 7.5. Journalisti-lehteen sen uutisointia kritisoineen vastineen.

Apu yritti tavoitella sekä Hilla Groupin toimitusjohtajaa että liiketoimintajohtajaa kommentoimaan asiaa. Liiketoimintajohtaja vastasi tekstiviestitse, että asiaa kommentoi Mikko Luoma.

– Vastine on lähtenyt yksittäisten aktiivisten työntekijöidemme aloitteesta, jotka ovat halunneet oikaista lehdessä esitettyjä väitteitä, eikä vastineen allekirjoittamiseen ole velvoitettu ketään. Johtoryhmä ei ole ollut koolla asian tiimoilta, Luoma vastasi tekstiviestillä.

Hilla Groupin liiketoiminta kattaa lähes puoli Suomea. Konserni julkaisee yli 20:ä paikallis- ja kaupunkimediaa sekä kahta maakuntalehteä, Keskipohjanmaata ja Kainuun Sanomia.

Apu on varmistanut useasta lähteestä, että Hilla Groupin johtoryhmään kuuluvat henkilöt ovat keränneet Journalistille suunnattuun vastineeseen nimiä puhelimitse.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt