Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Ford ja BMW sijoittavat rajusti mullistavaan akkutuotantoon

Ford ja BMW ovat investoimassa rajusti akkutuotantoon yhdessä start up -yritys Solid Powerin kanssa. Investointien arvo on ainakin 130 miljoonaa dollaria. Tarkoitus on alkaa valmistaa ns. solid-state-akkuja, jotka mullistaisivat sähköautoteollisuuden.

4.5.2021 Tuulilasi

Olomuodoltaan täysin kiinteät akut latautuvat parhaimmillaan vain 10 minuutissa ja niiden uskotaan jopa tuplaavan sähköautojen toimintamatkan.

”Haluamme alentaa sähköautojen tuotantokustannuksia lähtemällä tutkimaan ja kehittämään näitä akkuja yhdessä”, Ford ja BMW kertoivat tiedotteessaan.

BMW:n akkukennoteknologiajohtajan Peter Lampin mukaan solid-state-akkuja voitaisiin kyetä valmistamaan 2020-luvun lopulla.

”Tämä yhteistyö ja sen mukanaan tuoma pääoma antaa meille erinomaisen aseman jatkaa valitsemallamme tiellä. Haluamme saada tämän teknologian valmiiksi ja ajoneuvoihin tulevaisuudessa, joka ei ole enää niin kaukana”, sanoo Solid Powerin toimitusjohtaja ja perustaja Doug Campbell Reutersin mukaan.

Solid-state-teknologian huono puoli on se, että valmistus on kalliimpaa kuin nykyisten litium-ioniakkujen.

”Olemme keskustelleet teknologiasta noin tusinan eri yrityksen kanssa ja Solid Power on tehnyt meihin kaikkein suurimman vaikutuksen”, sanoi Fordin tuotannosta ja operatiivisesta toiminnasta vastaava johtaja Hau Thai-Tang.

Aiemmin Toyota on kertonut, että sen solid-state-akut voisivat olla autoissa jo vuonna 2025. Volkswagenin kanssa yhteistyötä tekevä QuantumScape aikoo esitellä omat akkunsa vuonna 2024.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt