Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Ehdokaslistalla paljon sähköautoja - mikä näistä on Vuoden Auto Suomessa 2022?

Auto- ja liikennetoimittajat ry tekee Vuoden Auton Suomessa -valinnan nyt jo kahdeksannen kerran. Uutta valintaprosessissa on se, että ehdokkaista kerrotaan jo pitkin vuotta heti ensimmäisen alustavan ehdokaslistan ilmestyttyä. Virallinen ehdokaslista vahvistetaan 1. marraskuuta, ja 19.11. paljastuu, mikä on Vuoden Auto Suomessa 2022.

11.5.2021 Tuulilasi

Suuri osa ehdokkaista on tiedossa jo nyt, joten alustava kandidaattilista päätettiin julkaista jo hyvissä ajoin ennen äänestysten käynnistymistä. Jatkossa pilkahdus seuraavan vuoden ehdokkaista annetaan jo pian voittajan julkistamisen jälkeen.

Henkilöautojen sähköistyminen etenee nopeammin kuin moni osasi odottaa. Ensimmäisellä alustavalla listalla on 26 hienoa uutuutta, joista puolet on sähköautoja. Yhteensä 20 automallia on ajettavissa seinästä ladattavalla sähköllä. Lopuista kuudesta neljä on saatavissa kevyemmin sähköistettynä. Vain kaksi uutuutta on sellaisia, ettei niiden voimalinjassa ole ainakaan vielä mitään sähköapua.

Auto- ja liikennetoimittajat ry:n yli sata jäsentä päättävät tänäkin vuonna, mitkä kuusi ehdokasta ansaitsevat paikan toisella kierroksella ja sen jälkeen, mikä niistä on Vuoden Auto Suomessa 2022. Viime vuonna tittelin vei Skoda Octavia .

Valintaprosessi on ennallaan, eli 1.11. julkaistun virallisen ehdokaslistan jälkeen on ensimmäinen äänestyskierros. Kuusi toiselle kierrokselle edennyttä finalistia puntaroidaan vielä kerran, minkä jälkeen on toinen äänestys ja voittaja paljastetaan 19. marraskuuta.

Alustava Vuoden Auto Suomessa 2022 -ehdokaslista:

Audi Q4 e-tron

Audi e-tron GT

Citroën C4

Dacia Sandero

DS 9

Fiat 500

Ford Mustang Mach-E

Hyundai i20

Hyundai Tucson

Ioniq 5

Kia EV6

Mercedes-Benz C-sarja

Mercedes-Benz EQA

Mercedes-Benz EQB

Mercedes-Benz S-sarja

Nissan Qashqai

Opel Mokka

Polestar 2

Renault Arkana

Škoda Enyaq

Škoda Fabia

Subaru Outback

Tesla Model Y

Toyota Yaris Cross

Volkswagen ID.4

Volvo C40

(Lähde: Auto- ja liikennetoimittajat ry)

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt