Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Bemarin diesel Toyota Versoon

Toyotan Verso-mallisto saa uuden moottorivaihtoehdon BMW:ltä.

2.12.2013 Tuulilasi

Yhtiöt sopivat yhteistyösopimuksen joulukuussa 2011 ja 1,6-litraisen dieselmoottorin tuominen Versoon on ensimmäinen konkreettinen liike yhteistyössä.

1,6 D-4D Verson tuotanto aloitetaan tammikuussa 2014 Toyotan Turkin tehtaalla. Auton moottorina toimii 112 hevosvoimainen BMW:n turbodiesel, joka löytyy myös Minin dieselversiosta ja Bemarin 114d-mallista.

"Yli 50 prosenttia tässä autoluokassa on 1,6-litraisia dieseleitä, jota meillä ei ole", perustelee päätöstä Toyotan Gerald Killmann Automotive News Europelle.

Seuraa Tuulilasin tallin ja automaailman tapahtumia Facebookissa

Tilaa uutiskirjeitä

Tilaa Tuulilasin parhaat palat suoraan sähköpostiisi.

Tuulilasi

Autoilun asiantuntijat

Joka viikko paketti Tuulilasin rullaavia autosisältöjä, kuten uusien autojen koeajoja ja alan uutisia.

Tuulilasi

Käytettyjen koeajot

Tuulilasin autotoimittajat koeajavat käytettyjä autoja. Kerran kuussa ilmestyvä uutiskirje ajoneuvohankintojen avuksi.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt