
Automyynti Euroopassa laskee koko ajan - myös ensi vuoden ennustetta pudotettiin
Uusien autojen myynti laski Länsi-Euroopassa lokakuussa 7,3 %, LMC Automotiven datan mukaan syynä on uusi WLTP-päästömittausstandardi.
Viime kuussa ensirekisteröinnit laskivat edellisvuoden 1,094 miljoonasta 1,01 miljoonaan. LMC onkin laskenut myyntiennustettaan niin tälle kuin ensi vuodellekin.
WLTP tuli pakolliseksi Euroopassa 1. syyskuuta. Se aiheutti esimerkiksi Volkswagenin ja Renaultin tiettyjen mallien toimitusten viivästymistä, koska autoja ei saatu ajoissa sertifioitua.
”Vaikka monet mallit, joita ei saatu silloin sertifioitua ovat nyt myynnissä, näyttää siltä, että ensirekisteröintien elpyminen ei tapahdu aivan hetkessä”, sanoo LMC:n analyytikko David Oakley.
WLTP:n tulo kiihdytti automyyntiä elokuussa, kun monet valmistajat kauppasivat alehintaan autoja, joilla ei sertifiointia ole. Ne myös rekisteröivät niitä itse ja myivät myöhemmin käytettyinä.
LMC Automotive laski Euroopan tämän vuoden myyntiennustettaan 14,5 miljoonasta 14,41 miljoonaan autoon. 2019 ennuste oli aiemmin 14,6 miljoonaa autoa, nyt se on 14,54. Ennusteisiin vaikuttaa myös maailmantalous.
”Mahdollinen talouskasvu näyttää monilla isoilla markkina-alueilla jäävän odotettua pienemmäksi”, LMC arvioi.