
Autokauppa sai vauhtia romutuspalkkiosta
Elokuussa rekisteröitiin 8 402 uutta henkilöautoa, mikä on 11,7 prosenttia enemmän kuin viime vuoden elokuussa.
Elokuun rekisteröintimäärää nosti Autoalan mukaan heinäkuun alussa alkanut romutuspalkkiokokeilu.
Vuoden alusta lukien henkilöautoja on ensirekisteröity 74 214 kappaletta, mikä on 0,6 prosenttia vähemmän kuin viime vuonna tammi-elokuussa.
Octavia jyrää
Automerkeistä Toyotan malleja rekisteröitiin elokuussa eniten. Toisena elokuussa oleva Volkswagen on ykkösenä alkuvuoden osalta. Toyotaa myytiin tammi-elokuussa toiseksi eniten ja kolmantena listalta löytyy Skoda.

Automalleissa elokuun ykkönen on Skoda Octavia, kakkonen Toyota Yaris ja kolmantena Volkswagen Passat.
Tammi-elokuun ajalta ykköspaikalta löytyy myös Octavia, mutta muuten kärkipää poikkeaa elokuusta: kakkosena on Nissan Qashqain ja kolmosena Volkswagen Golf.

Tilaa Tuulilasin viikkokirje, joka pitää sisällään automaailman ajankohtaisimmat ja tärkeimmät asiat. Viikkokirje ilmestyy perjantaisin.