Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Amerikansuomalainen palkkakuopassa – maailman ykkösautonainen tienaa vähemmän kuin edeltäjänsä

General Motorsin pääjohtajaksi nousseesta Mary Barrasta tuli ensimmäinen naishuippujohtaja autoalalla.

20.1.2014 Tuulilasi

Peruspalkassa hän kuitenkin häviää edeltäjälleen vuositasolla 100 000 dollaria. Asia ilmenee autojätin tekemästä viranomaisilmoituksesta.

Barran vuosipalkka alkaa 1,6 miljoonasta dollarista ja kohoaa erinäisten palkitsemisjärjestelyjen sekä osakeoptioiden kautta maksimissaan 4,4 miljoonan dollarin tasolle.

Palkkio on siis kohtalainen ja 100 000 dollaria ei tunnu missään, mutta periaatteellisella tasolla "palkan pienuutta" voidaan toki ihmetellä. Barran edeltäjä Dan Akersson kun tienaa seuraajaansa paremmin myös tänä vuonna, vaikka siirtyi pääjohtajan pallilta konsultin rooliin.

Automotive Newsin selvityksen mukaan (pdf) Barra on autoteollisuuden 26. parhaiten palkattu johtaja, jos hän saavuttaa täyden 4,4 miljoonan dollarin palkkionsa. Automotive Newsin luvut ovat vuodelta 2012.

Seuraa Tuulilasin tallin ja automaailman tapahtumia Facebookissa

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt