Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Potkut

Aition tiedot: Nyt rytisee, HJK on antanut kenkää Ferran Sibilalle – uusi päävalmentaja on tuttu mies

Alavireisen alkukauden pelannut HJK on tehnyt ratkaisunsa. Ferran Sibila on saanut lähtöpassit, päävalmentajaksi palaa Toni Korkeakunnas.

Useampi lähde kertoo Aitiolle, että Veikkausliigassa tuskaisen alkukauden pelannut Helsingin Jalkapalloklubi on päättänyt erottaa valmentajansa Ferran Sibilan. Espanjalaisluotsin kahden vuoden sopimuksesta Klubiin uutisoitiin marraskuussa, mutta nyt jo kahdeksan ottelun jälkeen päävalmentajan tie HJK:ssa on päättynyt. Kauden suurin ennakkosuosikki majailee Veikkausliigassa vasta viidentenä.

Aition tietojen mukaan päävalmentajaksi palaa tuttu mies, Toni Korkeakunnas. Korkeakunnas luotsasi HJK:n kauden päätteeksi Veikkausliigan mestaruuteen ja myös Konferenssiliigan lohkovaiheeseen. Näytöt eivät kuitenkaan riittäneet jatkosopimukseen. Aition tietojen mukaan Ossi Virta jatkaa myös joukkueen valmennustiimissä.

HJK joutui vuoden alussa kohun keskipisteeksi, kun päävalmentajaksi pestattu Sibila ei täyttänyt Palloliiton lisenssimääräyksiä. Sibilalta puuttui Veikkausliigan päävalmentajalta vaadittava Uefa Pro -lisenssi. Päävalmentajana toimi virallisesti Virta.

Aition tietojen mukaan HJK:n on määrä tiedottaa asiasta vielä maanantain aikana.

Seuraa Aitiota Facebookissa, Instagramissa ja X:ssä, niin kuulet urheilu-uutiset ensimmäisenä.

Seuraa Aition WhatsApp-kanavaa

Tervetuloa urheilun sisäpiiriin – oppineiden joukkoon!

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt