Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Urheilu

Todisteet löytyivät! Antti Pennasen Leijonien pelaaminen on MM-kisoissa mullin mallin – Colosseum-taktiikkapöydän esitys lyö ällikällä

Leijonien pelikirja, pelitavat ja pelisuunnitelmat sakkaavat pahan kerran. Ongelmat ovat paitsi akuutteja myös jo viime syksyltä ja läpi kauden itseaiheutettuja.

14.5.2025 Aitio

Antti Pennasen Leijonien pelaamisen vaikeudet ja jokunen vahvuus MM-kisoissa siirtyvät kädenkäänteessä kaukalosta Aition Colosseumin taktiikkapöydälle sinivalkoisin magneetein, kun Anssi Mertaranta ja Petteri Sihvonen operoivat studiossa.

– Siinä ne sitten ovat näkösällä, ylempi viivelähtö ongelmineen, hyökkäysalueen hyökkäyspelaamisen oivallinen niksi, alivoimapelin karmea taktinen ammattivirhe, toisen erän pystysuunnan jääkiekko ja ad hoc näkösälle tempaistu puolustusalueen puolustuspeliin liittyvä laitahyökkääjien sekaannus, puolustaako aluetta vai miestä, Sihvonen kertoo.

Tällä erää Colosseumin luonne ei pysy kliinisenä pelitaktiikkojen esittelynä.

– Heh, joo, Leijonien tilanne on niin katastrofin kintaalla, että taisimme Sihvosen kanssa antaa myös sellaista kiuasmaista suusanallista löylyä Pennasen ja Leijonien suuntaan, Mertaranta naurahtaa.

Pennasen Leijonat ei ole osannut tai tahtonut kiinnittyä pelaamisessaan Jukka Jalosen Leijonat-perinteeseen.

– Tuo on totta. Enemmän Leijonat muistuttaa nyt sitä sekamelskaa, jonka aikoinaan Lauri Marjamäki sai Leijonissa aikaiseksi peluuttamalla eri vastustajia vastaan eri pelisuunnitelmia. Toki sillä erotuksella, että Marjamäen taktiikat olivat huomattavasti Pennasen taktiikkoja parempia, Sihvonen sivaltaa.

Katso ohesta video, jossa käydään lävitse Leijonien pelaamista Ruotsin ja Tanskan MM-kisoissa.

Urheilu
Jääkiekko
Jääkiekon MM-kisat
Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt