Tyttäreni sairauskierre alkoi syksyllä 2019 lievien antibooteilla hoidettujen hengitystulehdusten jälkeen. Tammikuussa 2020 iski migreeni/pääkipu. Päätä on särkenyt siitä lähtien lähes päivittäin. Burana ja Panadol lievittävät kipua, mutta eivät poista sitä kokonaan. Talvella 2021 alkoi aluksi ruskea ja limainen oksentelu, joka ajoittui iltaan. Kesäkuussa 2022 hän alkoi oksentaa vatsan sisältöä ruoan jälkeen tai vasta myöhemmin. Oksennusta pystyy pidättelemään joissain tilanteissa, ja nukkuminen estää sen. Pahoinvointia on joka päivä aamusta iltaan. Verikokeissa ei näy poikkeavaa – ei myöskään virtsassa eikä ulosteessa. Tähystys on tehty suun kautta ja ultralla katsottu ylävatsa, eikä mitään poikkeavaa näkynyt. Mistä on oikein kyse?
Kyseessä on arvaten nuoren ihmisen invalidisoiva oireilu, jonka tutkimisessa ei tule voimavaroja säästää. Vastaamisen tekee vaikeaksi pitkään kestänyt oireilu ja tietämättömyyteni siitä, mitä kaikkea on mahdollisesti jo selvitetty.
Jos potilaalla alkaa esiintyä akuutisti päänsärkyä ja pahoinvointia eikä tilanne aiheudu ilmiselvästi migreenistä, potilaan pää on työnnettävä pikimmiten pönttöön eli tehtävä magneettitutkimus mahdollisesti kohonneen aivopaineen nousun syyn selvittämiseksi. Tyttärelläsi ei kyse ole enää akuutista tilanteesta, mutta silti pää on syytä kuvata.
Potilaalla esiintyy päänsärkyä lähes päivittäin, minkä vuoksi särkylääkkeitä kuluu paljon. Jatkuva lääkkeiden käyttö aiheuttaa lääkepäänsäryn, joka herättää usein yöllä ottamaan uuden annoksen, kun edellisen vaikutus loppuu. Nyt olisi joka tapauksessa tärkeää tehdä vieroitus särkylääkkeistä. Suositan poikkeamista migreeniin ja päänsärkyyn perehtyneen neurologin vastaanotolla, jossa voidaan kartoittaa päänsäryn luonne ja järjestää sopivan turvallinen kokonaishoito.
Oletan, että tarpeelliset laboratoriotutkimukset on jo tehty. Tähän viittaa se, että myös tähystykseen on menty. Päänsärky, migreeni ja runsas särkylääkkeiden käyttö nousevat keskiöön. Näitä päin kehotan käymään. Huomioon on otettava myös toiminnalliset ja psykologiset syyt.
Kysy terveydestä, Avun asiantuntijat vastaavat
- Reijo Laatikainen, ravitsemus
- Pippa Laukka, hyvinvointi
- Tapani Kiminkinen, yleislääketiede
- Voit kysyä nettiosoitteessa apu.fi/teemat/apu-klinikka
- Voit myös lähettää kysymyksesi: aputerveys@a-lehdet.fi tai postitse ”Apu-klinikka”, Apu, 00081 A-lehdet

