Minulla on nivelrikon lääkityksenä Arcoxia 90 mg ja Tramadol 25 mg. Opioidiresistenssin vuoksi voin käyttää enimmillään 50 mg opioideja. Jos menee yli, sydän alkaa hakata ja oksentelen monta tuntia. Minulla on myös essentiaalinen vapina, johon käytän Propralia. Ongelma on, että nivelrikkolääkitys ja 20 mg Propralia yhdessä aiheuttavat erittäin kuvottavan olon ja oksentelua. Apteekki ja lääkäri väittivät, ettei beetasalpaaja voi aiheuttaa sellaista. Kokemuksesta tiedän, että kyllä voi. Tarvitsen lääkityksen sekä nivelrikkoon että käsien vispaamiseen, joten mitä tehdä?

Ymmärrän, että tilanne on turhauttava. Tarvitset lääkkeitä sekä nivelrikkokipuihin että essentiaaliseen vapinaan, mutta niiden yhteisvaikutuksena koet pahoinvointia ja oksentelua. Tämä ristiriita on tuttu monille, joiden täytyy tasapainotella useiden lääkkeiden välillä. Lääkeyhdistelmän pitäisi sekä auttaa oireisiin että tuntua siedettävältä. Herkkä reaktiosi opioideihin tuo vielä lisähaasteen lääkityksen suunnitteluun.
Vaikka apteekki ja lääkäri ovatkin sanoneet, ettei beetasalpaajien ja kipulääkkeiden yhteiskäyttö aiheuta tavallisesti pahoinvointia, on olemassa yksilöllisiä eroja. Beetasalpaajat, kuten Propral, voivat joillakin alentaa verenpainetta tai vaikuttaa ruoansulatuskanavaan ja aiheuttaa kuvaamiasi oireita. Tämä ei ole tavallista, mutta joskus lääkkeiden yhteisvaikutukset voivat olla arvaamattomia.
Mahdollisia ratkaisuja on useita. Jos Arcoxia ja Propral yhdessä aiheuttavat pahoinvointia, on mahdollista kokeilla jotain muuta kipulääkitystä, kuten parasetamolin ja tulehduskipulääkkeen yhdistelmää, mikäli se on sinulle turvallinen käyttää.
Myös Propralin annostusta voidaan yrittää säätää, jos mahdollista. Lääkeannos voitaisiin esimerkiksi jakaa kahteen pienempään päivittäiseen annokseen. On myös mahdollista kokeilla jotain toista beetasalpaajavalmistetta, joka sopii vapinan hoitoon.
Joskus kestää hetken, ennen kuin löytyy hyvin toimiva ja itselle sopiva lääkeyhdistelmä. Lopullisena tavoitteena on tasapaino, joka lievittää oireitasi ilman hankalia sivuvaikutuksia. Tämä voi viedä aikaa, mutta lopulta jokaiselle löytyy varmasti sopiva hoitopolku. Jatka siis sinnikkäästi sopivimman ratkaisun etsimistä!
Kysy terveydestä, Avun asiantuntijat vastaavat
- Pippa Laukka, yleislääketiede ja hyvinvointi
- Reijo Laatikainen, ravitsemus
- Voit kysyä nettiosoitteessa apu.fi/teemat/apu-klinikka
- Voit myös lähettää kysymyksesi: aputerveys@a-lehdet.fi tai postitse ”Apu-klinikka”, Apu, 00081 A-lehdet