Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Ystävyyden systeemit

Jennillä, Kaisalla ja Andrealla on Delfiiniklubi, jonka ansiosta he näkevät toisiaan joka viikko – Ystävien kasvokkaiset tapaamiset romahtivat Suomessa

Suomalaisten sosiaalinen kanssakäyminen vähenee, mitä selittää kulttuurin yksilökeskeisyys. Tutkija puhuu jopa ystävien konmarittamisesta, joka voi olla seurausta oman elämän optimoinnista.

27.6.2024 | Päivitetty 1.7.2024 | Apu

Pitäisi nähdä useammin. Tätä lausetta Jenni Petäjä, 44, ei sano ystävilleen Andrea Dichlbergerille, 45, ja Kaisa Poutaselle, 42. Ystävykset näkevät toisiaan viikoittain. Yleensä torstaisin he tapaavat helsinkiläisen urheiluhallin edustalla, käyvät pikaisesti saunassa ja käyvät altaaseen.

Ensin kolmikko lämmittelee vesijuoksuradalla. Kun lihakset vetreytyvät, he ehtivät vaihtaa päällimmäiset kuulumisensa.

Tämän jälkeen Jenni, Andrea ja Kaisa siirtyvät kuntouintiradalle ja kroolaavat perätysten puolisen tuntia. Kun uinnit on uitu, siirrytään saunaan ja vaihdetaan lisää kuulumisia.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt