Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Näin työllistyin

Nora myi yrityksensä ja ryhtyi työntekijäksi – ”Vapaa-ajan määrä oli kulttuurisokki”

Kajaanilainen Nora Hälinen päätyi nykyiseen työhönsä kahden käännekohdan kautta.

20.1.2025 Apu

Nora Hälisen työelämää ovat siivittäneet liikunta ja halu tehdä terveyttä edistävää työtä. Nykyiseen työhönsä Kainuun Sydänyhdistyksen toiminnanjohtajaksi elämä kuljetti hänet kahden käännekohdan kautta.

Hälinen oli kolme vuotta töissä liikuntakeskuksessa, kunnes osti sen ja toteutti pitkäaikaisen unelmansa liikuntakeskusyrittäjyydestä. Vuonna 2019 ikääntyminen sai kuitenkin miettimään tulevaisuutta, sillä työ oli fyysistä.

– Alkoi olla vähän rajoitteita siinä, kuinka paljon jaksoin ohjata. Silloin ajatus ei vielä ollut kypsä yrityksestä luopumiseen, Hälinen sanoo.

Uuteen sysäsi ensimmäinen koronakevät. Pysähdys antoi aikaa miettiä.

– Olin antanut unelmalleni kaikkeni ja tehnyt ihan hirveästi töitä. Terveyskin oli ehkä vähän kärsinyt siinä rinnalla. Aloin miettiä, mitä haluan ja mitä kannattaisi tehdä.

Huhtikuussa 2020 Hälinen päätti kokeilla, ostaisiko joku liikuntakeskuksen. Kesäkuussa keskuksella oli uusi yrittäjä ja Hälisellä uusi alku.

Sosionomina hän alkoi tehdä päiväkodissa varhaiskasvatuksen opettajan töitä. Vuonna 2023 rintasyöpä toi toisen käännekohdan elämään.

– Sairastuminen pysäytti miettimään, mihin haluan aikaani käyttää. Jätin työni päiväkodissa. Kun toiminnanjohtajan paikka tuli hakuun, ajattelin heti, että tämä on minun paikkani.

Hälinen on aina halunnut tehdä yhteiskunnallisesti merkittävää työtä.

– Saan tehdä arvojeni mukaista työtä. On rauhallinen ja levollinen olo. Ajattelin liikuntakeskusyrittäjänäkin, että teen terveyttä edistävää työtä.

Liikunnan ohjaaminenkin on taas löytänyt lokeronsa.

– Olen tehnyt aiemmin omistamassani liikuntakeskuksessa pilatesohjaajan hommia. Ympyrä sulkeutuu, kun olen siellä taas työntekijän roolissa.

Uusi työ on alkuvaiheessa, mutta työntekijän roolissa hän on elänyt jo pidempään.

– Vapaa-ajan määrä oli kulttuurisokki. Aluksi oli myös opettelu siihen, ettei kaikki olekaan vastuullani vaan voin ottaa vähän rennommin, Hälinen sanoo ja naurahtaa.

Nora Hälinen, 51

  • Kotipaikka: Kajaani.
  • Koulutus: Yo-merkonomi, sosionomi, ravintovalmentaja, ryhmäliikunnan ohjaaja.
  • Työ: Kajaanin sydänyhdistyksen toiminnanjohtaja.
Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt