Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Opetus oppikirjaan

Trumpin valinnassa viesti myös urheilulle – se kertoo myös miksi Selänteen ja Valavuoren ajatuksilla on kannattajansa Suomessa

Suomi jakautuu leireihin, joissa toimintaa ohjaa yhä enemmän jonkin asian vastustaminen kuin minkään asian puolustaminen. Keskustelusta on tullut tappelua, jossa ei tavoitella yhteistä etua, vaan toisen tyrmäystä. Ilmiö on tarttumassa myös urheiluun.

Yhdysvaltojen presidentinvaalin jälkeen on jaksettu taivastella. Miten voi olla, että maailman tärkeimpään työhön valitaan tyyppi, joka lietsoi joukkonsa neljä vuotta sitten lähes vallankaappaukseen ja yritti manipuloida vaalituloksen? Tyyppi, joka on tuomittu rikoksesta ja ylipäänsä edustaa kaikkea muuta kuin maailman vaikutusvaltaisimman ihmisen tunnusmerkkejä?

Miten hän oli edes ehdolla?

Mutta niin vain 80 miljoonaa aikuista amerikkalaista äänesti häntä ja sai aikaan tilanteen, jossa hänellä on nyt tukenaan paitsi senaatin ja kongressin enemmistö, myös korkein oikeus. Käsiin annettiin käytännössä diktaattorin valta tehdä mitä päähän pälkähtää.

Seuraa Aition WhatsApp-kanavaa

Tervetuloa urheilun sisäpiiriin – oppineiden joukkoon!

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt