Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Top 5

Tässä ovat Liigan viisi parasta pelaajaa ja valmentajaa – "Eri mieltä saa olla, jos haluaa olla väärässä"

Aitio kasasi parhaat voimansa arvioimaan Liigan tämän kauden parhaita pelaajia ja valmentajia.

15.9.2025 Aitio

Artikkeli on Aition Liigan -erikoisnumerosta, josta löydät analyysit jokaisesta Liigaseurasta henkilökuvien lisäksi. Myynnissä lehtipisteissä ja verkossa.

Pelaajascoutingin nuoren, nousevan kyvyn Lassi Alasen pelaajalistalla ei ole heitetty nimiä lonkalta tai hatusta, vaan takana on vuosien työ pelaaja-arvioinnin parissa. Alasen tekemä työ Aitiossa onkin saanut osakseen kiittävää huomiota aivan parhaiden suomalaisvalmentajien puolelta.

Aition jääkiekkoanalyytikko Petteri Sihvonen puolestaan on tutkinut suomalaisia jääkiekkovalmentajia analyyttisellä ja armottomalla silmällään jo vuosikymmenien ajan. Hinta on maksettu, takana on eletty jääkiekkoelämä.

Eri mieltä saa olla, jos haluaa olla väärässä.

Pelaajat

Teemu Hartikainen, KalPa

Edelleen näin kovalla tasolla pelaavia paluumuuttajia ei siirry Liigaan kovin usein. Euroopan vahvin voimahyökkääjä, jonka puolustamisesta kulma- ja maalinedustilanteissa puolustajat näkevät painajaisia. Erinomaiset kiekolliset taidot yhdistettynä kyltymättömään maalivainuun on voittava kombinaatio. Jos liikkeen verkkaisuus ei koitunut ongelmaksi Sveitsissä, ei se tule olemaan sitä Liigassakaan. Optimaalinen ympäristö dominoida niin tasaviisikoin kuin ylivoimalla. Ykkössuosikki maali- ja pistepörssin voittajaksi.

Niklas Rubin, Kärpät

Tärkeimmän pelipaikan paras pelaaja. Kolme edellistä kautta Ässissä olivat suvereenia suorittamista alusta loppuun, niin tilastojen valossa kuin silmätestillä tutkittuna. Sai Kärpiltä ansaitusti mottipäisen sopimuksen ja korjasi kertarysäyksellä oululaisten maalivahtiongelmat. Liigan eliittiä käytännössä kaikilla osa-alueilla, mailapelaamista lukuun ottamatta. Pystyy ryöstämään tärkeitä otteluita yksin. Kulmakivi, johon Kärpät voi tulevalla kaudella nojata illasta toiseen.

Patrick Curry, KalPa

Anssi Laineen viime kauden täsmähankinta ja tärkeimpiä palasia KalPan mestaruuden takana. Hyökkäyspelillisesti yksi sarjan viihdyttävimpiä pelaajia, joka kykenee sekä viimeistelemään että tekemään peliä. Parhaimmillaan pysäyttämätön virtuoosi kiekon kanssa. Antaa oman panoksensa myös puolustussuuntaan eikä kaihda fyysistä pelaamista, joskin turhista jäähyistä pitäisi päästä eroon. Tulee muodostamaan Liigan vaarallisimman duon Teemu Hartikaisen kanssa.

Aleksi Saarela, TPS

TPS:n epätodennäköinen huippuvahvistus, jonka ei pitäisi pelata tässä vaiheessa uraansa Suomessa. Erittäin räjähtävä ja nopea luistelija, jonka laukaus saattaa olla koko sarjan paras. Dynaaminen uhka ylivoimalla, sillä pystyy myös murtaviin syöttöihin neliön läpi. Heikkoudet puolustuspäässä. Edeltävä kausi Sveitsissä ei ollut aiempien veroinen tehojen osalta, mutta täyden Liiga-kauden pelatessaan kaikki edellytykset kamppailla maali- ja pistepörssin voitoista.

Jakob Stenqvist, Lukko

Liigan viime kauden paras puolustaja Atro Leppäsen ohella ja Lukon supervahvan puolustuksen kiekollinen johtaja. Poikkeuksellisen taitava syöttelijä, joka hahmottaa ja lukee peliä kiekon kanssa erittäin korkealla tasolla. Itseluottamus ei horju tilanteesta riippumatta. Ylivoimalla rajoitteena keskivertoa heikompi laukaus. Antaa tasoitusta myös kaksinkamppailuissa, mutta sijoittuu ja puolustaa mailallaan riittävän hyvin. Tulee jälleen muodostamaan sarjan parhaan pakkiparin Niclas Almarin kanssa.

Valmentajat

Tommi Niemelä, Ilves

Tommi Niemelä säilyi koutsina elossa, teki nimeä ja nosti pienen Pelicansin kokoaan suuremmaksi. Ensimmäinen kausi Ilveksessä oli hyvä, ei erinomainen. Niemelä osaa pelin taktiikan valmentamisen. Hän kykenee olemaan melko aidosti ihminen ihmiselle eli pelaajille. Niemelän ei tarvitse enää pitää naamallaan tekohymyä, hänet hyväksytään lajin piirissä muutakin kuin hyvän jätkän esityksensä kautta. Valmentamalla konstailematonta Meidän peliä hän pitänee asemansa tämän listauksen ykkösenä jatkossakin.

Petri Karjalainen, Kärpät

Petri Karjalainen on pitkän linjan koutsi, joka on oppinut hiljalleen valmentamisen konstin. Tie on parempi kuin nousukkaan reitti. Karjalainen on hyvä pelin valmentaja, ei briljantti; mitä uupuu tässä suhteessa, tulee kompensoiduksi vuorovaikutuksessa apuvalmentajien kanssa. Niin se oli viime kevään mestari KalPassa, niin sen on syytä olla tällä sesongilla Kärpissä. Karjalaisen valmennusote sopivan hapuileva siten, että se synnyttää vastapainoksi pelaajissa vahvaa tunnetta pelin omistajuudesta.

Jarno Pikkarainen, Ässät

Jarno Pikkarainen on lätkäkoutsiemme kulmakiviä – hyvä, luotettava, vaan ei säkenöivä. Pikkarainen on tullut pitkän matkan Stiga- ja pystysuunnan lätkän valmentajasta Meidän pelin osaajaksi. Vielä pidempi taival hänellä on ollut anti-ihmisvalmentajasta pelaajansa kohtaavaksi koutsiksi. Pikkarainen on kansanmies, joka on pienin vauvanaskelin omaksunut johtamisoppeja ja psykologiaa. Valmennusyleisotteensa puolesta Pikkarainen on lähtöisin joensuulaisen kulttikoutsi Tapani Hämäläisen koulukunnasta.

Raimo Helminen, SaiPa

Raimo Helminen on vienyt joukkueensa kaksi kertaa SM-liigassa hopealle. Suorituksen arvoa nostaa se, että molemmilla kerroilla – niin TPS:ssä kuin SaiPassa – Helmisen temppu perustui pelikirjaan, joka ei hyödyntänyt kuin hieman Meidän pelin periaatteita. Kummallakin finaalikerralla Helminen jäi kakkoseksi Pekka Virran kiekkokontrollin koulukukunnalle tavalla, jossa hopea ei ollut häpeä. Helminen on enemmän karismavalmentaja, pelaajien valmentaja ja rohkaisija kuin varsinaisesti pelin valmentaja.

Petri Matikainen, JYP

Näytti, ettei Petri Matikainen saa enää koskaan mahdollisuutta valmentaa SM-liigassa. Hänen toikkarointinsa yliaggressiivisena koelaboratoriovalmentajana Pelicansissa jätti hylkiön leiman. Pesti viiden Klagenfurter AC vuoden jälkeen Sveitsin EHCL Biel-Biennessä palautti Matikaisen SM-liigakelpoisuuden. Kärpät tarttui Matikaiseen viime sesongilla, Matikainen valmensi kelpo Meidän peliä ja esiintyi seesteisesti. Matikainen on erinomainen valmentaja, jos hän saa pidellyksi oman hulluutensa kurissa.

Aitio Liiga -erikoislehdessä Anssi Mertaranta ja Petteri Sihvonen avaavat jokaisen SM-liigaseuran heikkoudet ja vahvuudet. Lehti on myynnissä lehtipisteissä ja verkossa.
Seuraa Aition WhatsApp-kanavaa

Tervetuloa urheilun sisäpiiriin – oppineiden joukkoon!

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt