
Uskon löytänyt kirjailija Sirpa Kähkönen ja piispa Mari Leppänen ryhtyivät kirjeenvaihtoon – ”Tietysti minä sain samalla myös ystävän”
Kirjailija Sirpa Kähkönen liittyi kirkkoon, kävi rippikoulun ja opiskeli suntioksi. Piispa Mari Leppäsen kanssa käyty kirjeenvaihto teki heistä ystäviä.
Sirpa Kähköstä jännitti. Oli elokuu 2022 ja Naantalissa kirjajuhlat. Kähköstä ei jännittänyt oma esiintyminen, ei, vaan eräs ehdotus, jonka hän aikoi tehdä toiselle esiintyjälle, Turun hiippakunnan tuoreelle piispalle Mari Leppäselle. He eivät tunteneet toisiaan.
Kähkönen rohkaisi mielensä ohjelman tauolla. Hän kysyi, rupeaisiko Leppänen hänen kirjekaverikseen.
– Juuri niin kuin pikkutyttöinä sanottiin, Kähkönen kuvaa tilannetta reilut kolme vuotta myöhemmin ja hymyilee.
Kysymyksen taustalla oli kustantajan aloite. SKS:n Tero Norkola oli ehdottanut Kähköselle, että tämä tekisi kirjan läsnäolosta.
– Ja mä sanoin hänelle heti, että mua kiinnostaa tosi paljon Mari Leppänen, miten hienolla tavalla juuri hän on läsnä tässä maailmassa, Kähkönen sanoo.
Sitten hän pyyhkäisee silmiään.
– Voi että, mua heti liikuttaa tämä.
