Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Apu Turussa

Turkulaisessa Vahdon perheessä kerrottiin tarinaa satavuotiaasta venekaunottaresta nimeltä Bonito – Lopulta siitä tuli unelma ja pakkomielle

Yli sata vuotta sitten veistetty upea mahonkivene katosi vuosikymmeniksi, löytyi ulkoa ja päätyi lopulta turkulaisen isän ja pojan kunnostettavaksi. Pian se pääsee takaisin Airistolle.

15.6.2025 Apu

Jani Vahto, 32, kuuli lapsena isänsä Eskon, 70, puhuvan usein tarunhohtoisesta mahonkiveneestä Bonitosta.

Kyseessä oli Bruno Westin suunnittelema ja Turun Veneveistämön vuonna 1921 valmistama puinen moottorivene, jota Esko-isä oli ihaillut 1970-luvulta asti.

Jo ennen Janin syntymää isä oli kerran ajanut Turun Ispoisista Jyväskylään saakka tekemään veneestä kauppaa. Silloiset omistajat eivät kuitenkaan halunneet klassikkoveneestään luopua. Sitten Bonito katosi, eikä kukaan tiennyt, kenen omistukseen tai minne päin maailmaa se päätyi.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt