
Petteri Sihvosen mielestä Jokereiden kannattajien äly talvehti Jari Kurriin kohdistuneessa mielenilmaisussa: ”Jos yksi ihminen nostetaan tikun nokkaan, sen pitäisi olla Hjallis Harkimo”
Jokerit vei jälleen huomion puheenaihetasolla Liigalta. Tällä kertaa asialla olivat joukkueen fanit, jotka osoittivat mieltään Jari Kurrille. Aition jääkiekkoanalyytikko Petteri Sihvonen pitää mielenilmaisua tökerönä.
Ennen Jokereiden ja Joensuun Kiekko-Poikien Mestis-ottelua nähtiin seremonia, jossa Jokerit nosti seuran mestaruusviirit ja jäädytetyt pelinumerot Helsingin jäähallin kattoon. Jäädytettyjen pelinumeroiden joukossa oli toinen toistaan maineikkaampia entisiä jokeripelaajia Otakar Janecky, Waltteri Immonen, Esa Tikkanen, Jari Kurri, Petri Varis, Henry Leppä ja Timo Turunen.
Jokerien kannattajat antoivat äänensä kuulua, sillä fanipäädyssä huomiota herätti lakana, jossa luki sanat Jari Kurri – persona non grata. Termi tarkoittaa sananmukaisesti ei-toivottua henkilöä.
Kurri toimi Jokereiden omistajana ja GM:nä, kun joukkue pelasi Venäjällä propagandaliiganakin tituleeratussa KHL:ssä.
Aition jääkiekkoanalyytikko Petteri Sihvonen pitää Jokereiden kannattajien mielenilmaisua tökerönä.
– Tässä juhlittiin pelaaja-Kurrin uraa, ei omistaja-Kurrin. On aivan selvää, että hän ansaitsee tiukat nuhteet veljeilystään oligarkkien kanssa, mutta ainoastaan yhden ihmisen nostaminen tikun nokkaan tuntuu väärältä. Sanon tämän perättäisin sanoin: jos yksi ihminen olisi nostettu tällä lailla esiin, sen tulisi olla ennen muuta Jokerit härskisti venäläisille myynyt Hjallis Harkimo – ei kukaan muu, Sihvonen lataa.
– On kuitenkin muistettava, että Venäjällä on pelannut yksi jos toinen pelaaja ja monet valmentajat. Kurrikin tiesi mihin meni, mutta kyllä sen tiesi moni muukin suomalaisen jääkiekon merkkihenkilö. Kyllä Kurri tilinsä teki ja toimi sinänsä väärin, mutta niin teki tiliä KHL:ssä moni muukin.
”Kyllä tässä jotain omaakin häpeää nyt sysätään ainoastaan Kurrin niskoille.”
Sihvosen mielestä osa kannattajista pesi Kurrin bussin alle heittämällä härskisti omiakin käsiä. Mitä enemmän hän asiaa miettii, sitä enemmän hän päätyy päätään pyörittelemään.
– Minä pidän tätä typeränä vetona kannattajilta. Kurri ei missään nimessä ole nuhteeton, mutta kyllä hänellä paikkansa Jokerien historiassa on – niin hyvässä kuin sitten pahassakin, Sihvonen sanoo.
– En tietenkään osaa arvioida, että mikä osa näistä kannattajista oli juhlimassa Jokereita venäläisomisteisessa Areenassa, mutta kyllä tässä jotain omaakin häpeää nyt sysätään ainoastaan Kurrin niskoille. Kollektiivina Jokereiden kannattajat olivat välillä kuitenkin KHL:stä kovinkin innoissaan.
– Fani on viulujen maksaja ja nyt tuntuu, että taas äly talvehtii. Jossain saunaporukassa on tullut tällainen ajatus, mutta tokkopa kannattajat itse osaavat miettiä enää miten asioihin itse silloin suhtautuivat. Pitkä on matka hyvään kannattajakulttuuriin tuosta banderollista.
Itse ottelussa Risto Dufvan luotsaama Jokerit suli 4–1-johtoasemasta 5–4-tappioon Joensuun Kiekko-Poikia vastaan.