Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Järjestelmä horjuu

Petteri Sihvonen tyrmää suomalaisen NHL-suurlupauksen siirtoriidan – kova löyly: "Liiga hiljaa kusi sukassa!"

Aition jääkiekkoanalyytikko Petteri Sihvonen ottaa voimakkaan kannan Oscar Hemmingin ja Kiekko-Espoon välisessä sopimuskiistassa. Sihvosen mukaan kyse ei ole yhdestä pelaajasta vaan koko suomalaisen jääkiekon perustasta.

Viime viikkoina jääkiekkopiirit ovat puhuneet yhdestä tapauksesta, joka saattaa muuttaa koko suomalaisen jääkiekon perustoja. 17-vuotias Oscar Hemming on joutunut oikeustaisteluun entisen seuransa Kiekko-Espoon kanssa siirtyäkseen Kanadan junioriliigaan. Hemming on ensi kesän varhaisissa NHL-varausarvioissa jopa ensimmäisen kierroksen kamaa tässä kohtaa.

Kitchener Rangers ilmoitti tehneensä sopimuksen Hemmingin kanssa, mutta Kiekko-Espoo ei suostu antamaan lupaa siirrolle. Hemming purki sopimuksensa espoolaisseuran kanssa kesällä ja haki nyt oikeudelta määräystä, jolla seura pakotettaisiin hyväksymään siirto. Kitchener Rangersin päävalmentajana toimii suomalaisluotsi Jussi Ahokas.

Ilta-Sanomien mukaan pelaaja on hakenut käräjäoikeudelta turvaamistoimea, jolla Kiekko-Espoo määrättäisiin antamaan suostumus kansainväliselle seurasiirrolle. Ilta-Sanomat uutisoi, että Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudesta vahvistetaan, että hakemus turvaamistoimesta on jätetty.

Aition jääkiekkoanalyytikko Petteri Sihvonen näkee tilanteessa paljon suuremman ongelman kuin yhden pelaajan kohtalon.

– Minä en johtavana jääkiekkoanalyytikkona halua puhua edes nimeltä nuoresta pelaajasta, tässä ei ole todellakaan ole kyse yksin hänestä vaan huomattavasti laajemmasta, jopa rakenteellisesta asiasta, Sihvonen toteaa.

Sihvosen mukaan kysymys on siitä, voivatko suomalaisseurat enää luottaa tekemiinsä sopimuksiin nuorten pelaajien kanssa.

– Missään nimessä en hyväksy sitä, että Kiekko-Espoo suostuisi purkamaan sopimuksen nuoren pelaajansa kanssa. Sehän tarkoittaisi, että jatkossa joka SM-liigaseurassa nuorten pelaajien kanssa tehdyt sopimukset ovat aivan yhtä tyhjän kanssa.

Suu auki, puheenjohtaja Jyrki Seppä!

Oscar Hemmingin edustaja, juristi Matti Huhtamäki kertoi Ilta-Sanomille, että Hemmingin pelaajasopimuksen purusta on ilmoittanut ja sen on tehnyt Hemmingin äiti. Suomen laki antaa huoltajalle oikeuden purkaa alaikäisen alaikäisen sopimuksen, jos se on välttämätöntä tämän kehitykselle, kasvatukselle tai terveydelle.

Huhtamäki kertoi Ilta-Sanomille, että Hemming tavoittelee urheilustipendiä amerikkalaisessa huippuyliopistossa, mikä edellyttää pelaamista Kanadan parhaissa juniorisarjoissa. Hemmingin isä toimii rekisteröitynä jääkiekkoagenttina.

Sihvonen haluaa kuulla asiassa myös Pelaajayhdistyksen kannan.

– Nyt Pelaajayhdistyksenkin pitää olla huolissaan pelaajien kollektiivista ja siitä, miten jatkossa nuorten pelaajien kanssa voidaan tehdä pitäviä sopimuksia, Sihvonen pohtii.

Erityisen yllättynyt Sihvonen on juuri Huhtamäen roolissa asiassa. Huhtamäki on aiemmin puolustanut suomalaisen jääkiekon etuja ja ajanut muun muassa SM-liigan avaamista kilpailulle.

– Hänhän on ollut tähän asti suomalaisen jääkiekkoilun rakenteen puolella. Muun muassa ajamassa SM-liigaa auki KKV:n kautta. No, ehkä Huhtamäki on luiskahtanut historian väärälle puolelle suhteessa suomalaiseen jääkiekkoiluun jonkinlaisena leipäpappina, asia asiana, jonkunhan on ajettava myös väärässä olevien puolta. Ihmettelen kovasti.

Sihvonen arvostelee myös sitä, miten asia on tuotu julkisuuteen.

– Huhtamäki oli kommentoinut jopa Kiekko-Espoon arvoja julkisesti, arvostellut ja vedonnut niihin koskien seuran tavoittelemia mahdollisia NHL:n siirtokorvausrahoja. Ja vetänyt samaan hengenvetoon mukaan pelaajan perusoikeudet. En ymmärrä, miksi Huhtamäki lähti tällaiseen arvottomaan julkisuuspeliin Ilta-Sanomien kautta.

SM-liigan hiljaisuus asiassa ei edes hämmästytä Sihvosta.

– Sitä en ihmettele, että aivan kuutamolla muutenkin oleva SM-liiga tuntuu olleen tästä tapauksesta hiljaa kusi sukassa. Tosin onhan se erikoista, jos kaikki seurat ja sitä mukaa SM-liiga ei olisi Kiekko-Espoon tukena tässä koko suomalaisen jääkiekkoilun yhtä perustusta horjuttavassa sopimusasiassa. Suu auki, puheenjohtaja Jyrki Seppä!

Ja jos oikein ajatellaan nuoren pojan kasvatusta ja kehitystä, niin ehkä nyt lähdetään siitä, että on kasvatuksellista oppia pitää kiinni jo tehdyistä sopimuksista.

Kiekko-Espoo on kommentoinut tilannetta vain lyhyesti. Seuran toimitusjohtaja Henri Sneck on todennut, että prosessi ei ole edennyt normaalisti ja seuralla on painavia perusteita vastustaa siirtoa. IS:n tietojen mukaan Kiekko-Espoolle olisi tarjottu huomattavaa rahallista korvausta asian ratkaisemiseksi, mutta seura on kieltäytynyt.

Sihvonen ennustaa, että tapaus saattaa muuttaa koko eurooppalaista jääkiekkojärjestelmää.

– On selvää, että tässä mennee nyt uusiksi ainakin Suomessa mutta ehkä muuallakin Euroopassa koko se järjestelmä, miten NHL:n puolelta saadaan neuvotelluksi uusi siirtokorvaussopimus, imu tulee olemaan niin kova ja ennenaikainen kohti pohjoisamerikkalaista yliopistolätkää, mutta siihen asti tulee pitää kiinni ainakin tehdyistä pelaajasopimuksista.

Sihvonen pitää kummallisena myös sitä, miten Hemmingin perhe on tuotu mukaan asiaan.

– Perheiden tuki on nuorille pelaajille kaikki kaikessa, mutta kyllä tässä nyt tuntuu erikoiselta, että pelaajan äitikin on tuotu ja liitetty sotkuun mukaan. Aina kun äidit tuodaan esiin, yritetään luoda jotenkin tunnekylläistä asetelmaa, että siellä emo vain lastaan suojelee. Ei näin!

Erityisen kovia sanoja Sihvosella on tarjolla käytetyille kasvatusperusteluille.

– Vaikka laki on, mikä on, kyllä korvaani särähtää, kun kovaksi keitetty asianajaja Huhtamäki tuo jopa esiin sanan kasvatus, että sopimuksen purun perusteena on nuoren pelaajan kasvatus ja kehitys. Come on! Jokin raja. Niin kuin muka Kiekko-Espoo ei olisi oikeastaan liki maailman paras paikka saada kasvatusta ja kehitystä pelaajana.

Myös amerikkalaiset yliopistounelmat kuulostavat Sihvosen korvaan vääriltä perusteluilta.

– Myös puheet yliopistosta tuossa yhteydessä kuulostavat huonolta, eikö se onnistu Suomessakin, kouluttautuminen. Poika lukioon ja siitä sitten yliopistoon, koska kuulostaa siltä, että kyseessä on kuitenkin opiskeluhaluinen poika. Vai onko?

Lopuksi Sihvonen palaa asian ytimeen – siihen, millaista kasvatusta nuorille todella pitäisi antaa.

– Ja jos oikein ajatellaan nuoren pojan kasvatusta ja kehitystä, niin ehkä nyt lähdetään siitä, että on kasvatuksellista oppia pitää kiinni jo tehdyistä sopimuksista.

Seuraa Aition WhatsApp-kanavaa

Tervetuloa urheilun sisäpiiriin – oppineiden joukkoon!

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt