Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Kriistiviestinnän mitalit

Pesäpallon parhaat viestintävinkit: peura ajovaloissa ja pissi peliverkkareissa – "Toivottavasti ei kasvata lapsiaan samalla logiikalla"

Pesäpallotörmäyksen jälkeen Jussittarien pelinjohtaja hallitsi kriisiviestinnän, kun taas Manse PP:n johto jäi hiljaiseksi ja sponsori antoi epäjohdonmukaisen lausunnon. Katleena Kortesuo jakaa tapauksen risut ja ruusut.

Sunnuntaina naisten pesäpallomatsissa nähtiin vakava tilanne, kun kakkospesälle etenemässä ollut Manse PP:n Saaga-Angelia Raudasoja törmäsi kovalla vauhdilla Seinäjoen Jussittarien ulkopelaajaan Riikka Polsoon.

Polso jäi makaamaan kentälle, ja hän joutui käymään tarkastuksessa Tampereen yliopistollisessa sairaalassa. Raudasoja ei saanut rangaistusta, vaikka sääntökirja olisi senkin mahdollistanut.

Jätän tuomareiden ratkaisut ja pelaajien törmäilyt muille ruodittaviksi, mutta katsotaanpa millaiset viestinnälliset jälkipelit sotkusta on saatu aikaan. Kuka sai kopin, moniko paloi pesälle ja kuka juoksi kriisiviestinnän kunnarin?

Itsehillinnän kultamitali menee Jussittarien pelinjohtaja Erno Tuomaiselle, joka sanoi pelin jälkeen suoraan, kuinka asia on:

– Kun muissa lajeissa tulee tilanteen ulkopuolella pääkontaktia, niin ei siellä sanota vain, että ”harmillinen juttu”. Meillä on nyt pelaaja, jolla on hampaat kurkussa ja nenä vinossa, niin sitten vain tullaan, että ”harmillinen juttu”. On tämä kyllä naurettavaa touhua.

Tämän jälkeen Tuomainen paiskaa mikrofonin pöytään Mansen pelinjohtaja Manu Vartialle katsomatta tähän lainkaan.

Kun Vartia kertoo oman näkemyksensä tilanteesta (“oikea tuomio tuli”), vieressä seisovan Tuomaisen silmät ovat pullahtaa päästä. Tuomainen puree hammasta ja katsoo turhautuneena poispäin Vartiasta.

Tuomaisesta huokuu sellainen viha ja vitutus, että Vartia on kuin peura ajovaloissa.

Vartian katse haparoi pitkin pöydän pintaa. Hän selittelee että pelistä jäi “paska maku”, eikä hän uskalla vilkaistakaan Tuomaisen suuntaan. Vartian elekieli on syyllisen elekieltä.

Mansen pelinjohtaja on tuskin saanut oman lausuntonsa sanottua, kun Tuomainen tempaisee tavaransa mukaan ja marssii pois haastattelusta.

Tästä toiminnasta Tuomainen ansaitsee pokaalin. Naamasta näki, että sanottavaa olisi ollut paljon, mutta puheet pysyivät paketissa. Tuomainen ei huutanut, solvannut eikä kiroillut, mutta elekieli kertoi kaiken.

Sanaton vitutus on tehokkaampaa viestintää kuin mikään raivokohtaus olisi ollut. Vartia jäi alakynteen, ja Tuomainen hallitsi tilaa lausunnoillaan ja elekielellään.

Seuraavan viestintäsiirron teki Hirvimies Oy:n toimitusjohtaja Jussi Hirvimies, joka ilmoitti lopettavansa Manse PP:n sponsoroinnin. Hirvimiehen mukaan Raudasojan ja seuran johdon toiminta ei ollut yrityksen arvojen mukaista.

Hirvimies kertoi, että toisella heidän tukemallaan urheiluseuralla on paremmat arvot.

– Tuemme myös Tapparaa. Heidän yksi tärkeimpiä arvojaan on vastustajan kunnioittaminen. Mansessa näin ei näytä olevan, Hirvimies totesi Ylelle.

Tässä kohtaa kriisiviestinnän tuomari nostaa keltaisen kortin tuolle lausunnolle. Ai että Tapparalla on jotenkin parempi track record ja kunnioittavampi pelitapa? Tapparan Juuso Nykänen sai keväällä neljän ottelun pelikiellon päätaklauksesta, mutta se oli ilmeisesti Hirvimiehen tarkoittamaa vastustajan kunnioittamista.

Sponsorilla on toki täysi vapaus kritisoida likaista pelityyliä, mutta kritiikin pitää olla johdonmukaista. Toivottavasti kukaan Hirvimies Oy:ssä ei kasvata lapsiaan samalla logiikalla.

– Tellervo, ei saa törmätä toisiin!

– Pellervo, lyö vastustajaa täysillä päähän niin että saadaan kasvoihin murtuma!

Oman pelivuoronsa jätti kokonaan väliin Manse PP:n seurajohtaja Matti Helimo, jonka vastaus Ylelle oli klassikko “en kommentoi”.

Mansen pelaaja on tehnyt vähintäänkin kyseenalaisen tempun, jonka takia seura menetti sponsorin – ja johto on hiljaa kuin pissi peliverkkareissa.

Se ei ole yhtään parempi tekniikka kuin peura ajovaloissa.

Katleena Kortesuo on tietokirjailija, kriisiviestinnän kouluttaja ja Aition kolumnisti. KUVA: Hannes Paananen

Seuraa Aition WhatsApp-kanavaa

Tervetuloa urheilun sisäpiiriin – oppineiden joukkoon!

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt