Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Näin työllistyin

Kimmo Jääskeläinen teki pätkätöitä 59-vuotiaaksi – Muistuttaa nyt pätkätyöläisiä eläkeasioista ja antaa tärkeän vinkin työnhakuun

Kimmo Jääskeläinen teki pätkätöitä melkein kuusikymppiseksi. Hän muistuttaa pätkätyöläisiä pitämään huolta eläkeasioistaan.

14.4.2025 Apu

Biologi ja jäkäläasiantuntija Kimmo Jääskeläinen, 62, sai ensimmäisen biologian alan vakituisen työnsä vasta 59-vuotiaana.

Nyt Jääskeläinen työskentelee 68-vuotiaana siintävään eläkeikäänsä asti Kuopion luonnontieteellisen museon museoamanuenssina. Hän on myös toiminut vuosia sihteerinä ympäristöhallinnon jäkälätyöryhmässä, joka vastaa Suomen jäkälien uhanalaisarvioinnista.

Jääskeläinen alkoi hakemaan vakituista työpaikkaa vasta vanhemmalla iällä, sillä töitä oli nuorempana lähes aina riittänyt hakemattakin. Elämänsä aikana hän ei ole joutunut turvautumaan työttömyysturvaan hyvin lyhyitä jaksoja lukuun ottamatta.

– Kysyntää on ollut etenkin Metsähallituksesta ja ympäristöhallinnosta. Työsopimukset olivat aikoinaan tyypillisesti joidenkin kuukausien tai vuoden mittaisia, ja viimeisinä vuosina myös toimeksiantosopimuksia.

Tiivistä työkokemuksesi CV:ssä lyhyeen tilaan niin, että tärkein näkyy heti alussa. Näin työnantaja näkee heti, mitä olet tehnyt ja mitä osaat.

Jääskeläinen muistuttaa pätkätyöläisiä pitämään huolta eläkeasioistaan. Kymmenisen vuotta sitten hän havahtui itse siihen, ettei monista hänen valtiolle tekemistään pätkätöistä ollut kertynyt eläkettä huolimatta palkoista aikoinaan maksetuista eläkemaksuista. Tämä koskee lyhimpiä, kuukauden ja parin mittaisia työsopimuksia.

Ennen valintaansa Kuopion luonnontieteellisen museoon Jääskeläinen ehti hakea vakituista työpaikkaa yhteensä puolen tusinaa kertaa muualta, lähinnä kunnista.

Jääskeläinen sanoo viihtyvänsä nykyisessä työssään. Yksi syy tähän on mahdollisuus tehdä kesäisin maastotöitä eli kartoittaa uhanalaisia biotooppeja ja lajistoa. Myös muu työ on monipuolista.

– Jos olisin joutunut työhön, jossa vain istutaan kahdeksan tuntia päivässä tietokoneen edessä, en olisi edes hakenut tätä hommaa.

Kimmo Jääskeläisellä on myös toinen neuvo monessa lyhytaikaisessa työpaikassa toimineille työnhakijoille.

– Tiivistä työkokemuksesi CV:ssä lyhyeen tilaan niin, että tärkein näkyy heti alussa. Näin työnantaja näkee heti, mitä olet tehnyt ja mitä osaat.

Kimmo Jääskeläinen, 62

  • Kotipaikka: Kuopio.

  • Työ: Museoamanuenssi Kuopion luonnontieteellisessä museossa.

  • Koulutus: Filosofian maisteri, biologi.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt