
Onko tässä Helsingin kiinnostavin kaupunginosa? Entinen työväen asuinalue tarjoaa nyt teatteria, taidetta, vehreitä keitaita ja ihania ravintoloita
Vallila on noussut viime vuosina uuteen eloon, kun sinne on avattu monenlaisia paikkoja vintagekaupoista viinibaareihin. Mondo esittelee käymisen arvoiset kohteet alueella.
Vanha varikkoalue heräsi eloon
New Yorkissa on High Line ja Amsterdamissa Westergasfabriek. Helsingissä samaa ilmiötä edustaa VR:n entinen Vallilan varikkoalue, josta on kehittymässä kiinnostava vapaa-ajan keskittymä.
Junankorjaajien kanttiinista ja haalarivarastosta on tehty The Folks Hotel -majapaikka. Vaikka huoneet ovat uusia, yleisissä tiloissa on entisajan henkeä. Rappukäytävässä voi ihailla 1950-luvulla maalattua reliefiä, jossa työntekijä halaa leikkijunaa.
Monelle lapsiperheelle The Folks on fiksu valinta, sillä paikka sijaitsee Linnanmäen naapurissa. Täällä on myös hostelleista tuttu yhteiskeittiö, joten kaikkia aterioita ei tarvitse syödä ravintolassa. Aamiainen tarjoillaan alakerran ravintola Albinassa, jonka viikonloppubrunssi tuo paikalle myös naapuruston väkeä.
Konepajan sydämessä on Kansallisteatterin Vallilan näyttämö. Sen piti toimia täällä vain keskustan teatterin remontin ajan, mutta todennäköisesti näyttämöstä tuleekin pysyvä. Vanhaan varikkohalliin luodussa paikassa on undergroundin tuntua, ja lavastaja Kati Lukan kierrätyskalusteilla sisustama lämpiö on maan kauneimpia.
Näytelmän jälkeen yleisö voi jatkaa iltaa keskustasta Konepajalle muuttaneessa Corona-baarissa tai naapuruston kattoterasseilla. Alexis on niistä intiimimpi, Loi Loi bilekeidas, jossa voi tanssia viikonloppuisin neljään aamulla. Siellä voi myös maistella ravintolan oman ginitislaamon tuotteita.

Taidekierros Vallilan Wall Streetilla
Kun kävelee Puu-Vallilasta Päijänteentien yli, saapuu modernin arkkitehtuurin ja rahamaailman näyttämölle. Nordean pääkonttori oli täällä jo aiemmin, ja joitakin vuosia sitten OP Ryhmä rakennutti graniittista valtamerilaivaa muistuttavan pääkonttorinsa. Aluetta on siitä lähtien kutsuttu Vallilan Wall Streetiksi.
Vaikka järkälemäinen pankki näyttää luoksepääsemättömältä, taiteen ystävälle ovet ovat auki arkisin päiväaikaan. Aulassa voi silloin ihailla nykytaiteen näyttelyä ja kuvanveistäjä Laila Pullisen pronssista Crucifix-teosta. Täältä löytyy myös osuuspankkitoiminnan historiaa esittelevä museo OP Museo, joka on auki arkisin kello 10–15.
OP Ryhmän Taidesäätiö omistaa lähes 1 700 taideteosta. Niistä osa on asetettu pääkonttorin yleisiin tiloihin turvaporttien taakse, mutta sopimalla kierroksesta etukäteen niitäkin pääsee näkemään.
Jo pelkkä rakennus on vaikuttava: aurinko- ja tuulienergialla lämpiävän talon lattia on valmistettu ylijäämäpuutavarasta, ja valo lankeaa tilaan kiinnostavasti eri puolilta. Kaikkialla on taidetta. Emil Halosen ihmisveistokset on asetettu niin, että Dallapénpuiston kulkijat asettuvat ikkunan takana osaksi katsomiskokemusta. Taidekierroksen voi varata osoitteesta opmuseo@op.fi.

Meditatiivistä vihreyttä
Vaikka Vallila on kivistä kantakaupunkia, alueella on myös vehreitä rauhan keitaita. Apinalinnan asuintalojen umpikorttelista löytyy esimerkiksi Suomen suurin korttelipiha, jonne ohikulkijakin voi päiväsaikaan kurkistaa.
Taloyhtiöiden välissä ei ole aitoja, vaan asukkaiden käytössä on valtava, lähes jalkapallokentän kokoinen yksityispuisto. Vanhat vaahterat havisevat ja ihmiset grillaavat omenapuiden katveessa. Muutaman kerran kesässä asukkaat kantavat ylimääräiset tavaransa ulos ja järjestävät pihakirppiksen.
Apinalinnasta on kivenheiton matka Vallilan siirtolapuutarhaan. Molemmat viheralueet ovat puutarhasuunnittelija Elisabeth Kochin käsialaa. Vallilalaisten mielestä siirtolapuutarhassa on erityinen mikroilmasto, joka johtuu alueen laaksomaisesta muodosta. Täällä otetaan aurinkoa ja nautitaan eväsretkistä. Liikenteen melu vaimenee ja puutarha tuoksuu.
Siirtolapuutarhojen ihailemisen lisäksi täällä voi käydä Mansikkapolku 9:ssä sijaitsevassa Siirtolapuutarhamuseossa, joka on auki kesä-elokuussa. Tuiki tavallinen mökki valmistui vuonna 1932, ja se on museona todellinen kulttuuriteko. Melkein tuntuu, kuin täällä asuisi joku. Työvälineet ovat seinustalla edelleen käyttövalmiina ja pöydällä on suloinen kirjailtu liina.

Ihana bistroravintola ja viinibaari
Enää Vallilasta ei tarvitse lähteä hyvän ruuan perässä muualle, toteaa moni paikallinen. Alueen noste kiteytyy monella tavalla ravintola Pleiniin, jonka Henri Bäckman perusti muutama vuosi sitten Puu-Vallilan laidalle.
Myöhemmin hän avasi kadun toiselle puolelle vielä 24-neliöisen viinibaari Kleinin, josta on sittemmin kuoriutunut hämyisän kotoisa Bar Petiit.
Bäckmanin tausta on luomuviinien maahantuonnissa. Ravintoloitsija hänestä tuli, koska mies halusi luoda kaupunkilaisille ”hauskan näytelmän ja serviisielämyksen”.
Heti Pleinin ovesta astuessa saa lämpimän vastaanoton, ja sisällä aika tuntuu pysähtyvän. Tarjoilija tuo annoksia eriparisissa astioissa, ja keittiö onnistuu toistuvasti ilahduttamaan onnistuneilla makuyhdistelmillä. Keho rentoutuu ja mielen valtaa ilo. Plein onkin vakiinnuttanut asemansa pääkaupunkiseudun laatubistrojen joukossa.

Hiljaisuutta ja laulua
Kaupunkilomalla moni piipahtaa kirkossa joko viilentymässä tai rauhoittumassa. Niin kannattaa tehdä myös Vallilassa. Vuonna 1931 valmistunutta Paavalin kirkkoa verrataan toisinaan eteläeurooppalaisiin ja etenkin italialaisiin kirkkoihin. Arkkitehti Bertel Liljeqvistin suunnittelema evankelisluterilainen pyhättö on muodoltaan koristeellisia katolilaiskirkkoja vähäeleisempi, mutta akustiikkansa puolesta se sopii etenkin renessanssiajan säveltäjien teoksille. Myös kuorot rakastavat kirkon erikoislaatuista viiden sekunnin mittaista jälkikaikua. Puheäänelle se tekee hallaa, mutta klassinen laulu kuulostaa täällä erityisen kauniilta.

Parhaat purilaiset
Helsingin parhaaksi hampurilaisravintolaksi kehuttuun Bitesiin ei löydä sattumalta. Valkoisen teollisuuskiinteistön seinässä ei ole kylttejä, vaikka ravintola on ollut täällä jo monta vuotta. Bites toimii Kansallisosakepankin työntekijöiden entisessä ruokalassa. Sisustus on karu, mutta pääroolissa ovatkin artesaaniburgerit, joita on tarjolla sekä lounaalla että illalla.
Hampurilaisen kyytipojaksi löytyy naapurissa toimivan Vallilan panimon juomia. Moni tuleekin tänne ennen siirtymistä viereiselle Ääniwalli-klubille. Muista myös lounasravintolaketju Factoryn kasvispainotteinen ravintola Green Factory sekä suosittu sushipaikka Kokoro sen naapurissa.

Edullisia ja ekologisia ostoksia
Vallila on hyvä paikka tehdä vintage- ja kirppislöytöjä, ja yksi parhaista puodeista on Kiia Aarnion ja Isa Heinosen perustama second hand -liike Moody Monday, joka on laajentunut täältä myös Jätkäsaareen sekä Kampin ja Triplan kauppakeskuksiin. Asiakkaita riittää, sillä tarjolla on ajan hengen mukaisia merkkivaatteita aikuisille ja lapsille.
Vallilasta voi hankkia käytettynä kaikenlaista muutakin. Kun Kiia ja Iisa remontoivat Moody Mondayn liiketilaa, he kipaisivat Hämeentien yli hakemaan puuttuvia työvälineitä Työkaludivarista. Moni helsinkiläinen taas ostaa lapsilleen urheiluvälineet lähellä toimivasta Sporttidivarista. Seudun klassikkokirppis taas on Metka, jonka itsepalvelupöydiltä voi löytää edullisia astioita, valaisimia ja vaatteita.
Kirppiskierroksella on mukava astella pitkin Vallilan kauneinta katua, Hauhontietä. Samalla voi silmäillä lähiaikoina tyhjilleen jäävää ratikkavarikkoa ja ideoida mielessään sinne uudenlaista toimintaa. Vallilan kehitys tuskin on hidastumassa.
Viikonloppuisin alueen paras aamiainen tarjoillaan joogasali Rootsissa. Jos shoppailureissu osuu iltapäivään tai iltaan, kannattaa käydä maistelemassa tuoreista aineksista valmistettuja cocktaileja ja syödä kaupungin kehutuin aasialainen ateria vietnamilaisessa bistrossa H’noissa.

Työläisalueen tunnelmaa
Jos Melukylän lapset -elokuva kuvattaisiin Suomessa, kuvauspaikaksi valikoituisi todennäköisesti Puu-Vallila. Yli sata vuotta sitten rakennetut puutalot ovat hellyttävän näköisiä ja kutsuvat kurkistamaan aidanraosta myös vehreille sisäpihoille. Syreenimajoissa istuu onnellisen näköistä porukkaa.
Puu-Vallila on aina ollut työväenluokkainen alue. Sen asukkaat kävivät aikoinaan töissä Vallilan tehtaissa. Asuinalueen keskellä on suosittu näköalakallio, jonne ihmiset kokoontuvat uutena vuotena katsomaan ilotulitusta.
Kesäpäivinä kallioilla on mukava nauttia piknikkiä. Maisemaa ihaillessa mielen valtaa kiitollisuus siitä, että tämä sympaattinen alue on edelleen pystyssä ja vahvasti elossa. Nelisenkymmentä vuotta sitten talot oli jo tarkoitus lanata maan tasalle, mutta asukkaat nousivat vastarintaan ja saivat pelastettua perinteikkään alueen.
Kierroksella voi myös istahtaa Helsingin kahvipaahtimon Päiväkahvibaariin vegaaniselle korvapuustille ja nauttia kupillisen paahtimon omaa tuoretta kahvia. Jos mieli tekee purtavaa, hyvä valinta on perinteikäs pubi Pikku-Vallila. Puutalossa sijaitsevassa baarissa on aina tarjolla sipulipiirakkaa ja pelmenejä.
