Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Puheenaiheet

Onko sinilevätilanne jo huolestuttava? Lähiviikkojen kukinnat saattavat muuttaa tilanteen

Sinilevä on myrkyllistä. Mitä vähemmän veteen menijällä on massaa, sitä voimakkaampia ovat myrkytysoireet.

12.7.2022 Apu

Alkukesän helteistä huolimatta vaarallisen sinilevän määrä sisävesissämme ja merialueilla on pysynyt melko tavallisena, kertoo Suomen ympäristökeskuksen erikoistutkija Kristiina Vuorio.

Joissakin vesistöissä sinilevää oli kesäkuussa jopa vähemmän kuin keskivertovuotena.

– On muistettava, että Suomessa on noin 160 000 järveä, ja meillä on vain 250 mittauspaikkaa. Pääosin terveystarkastajat käyvät havainnoimassa uimarantojen sinilevätilannetta, mutta onneksi saamme paljon kansalaishavaintojakin.

Sinileväkukinnat alkavat lisääntyä heinä-elokuussa, ja niitä riittää syksyyn asti, jos vedet pysyvät lämpiminä – joskus sinileväkukintoja on havaittu jopa lumettoman jään alta!

Onko sinilevä ihmisille ja eläimille todella vaaraksi?

– Kyllä siihen kannattaa suhtautua varauksin. Joka vuosi ihmisiä hakeutuu sairaalahoitoon ja lemmikkejä menehtyy sinilevämyrkytyksen vuoksi. Lapsia ja lemmikkejä ei saa päästää uimaan sinileväpitoiseen veteen.

Mitä vähemmän veteen menijällä on massaa, sitä voimakkaampia ovat myrkytysoireet. Koirat voivat juodakin leväpitoista vettä tai nuolla turkkiaan uimisen jälkeen.

– Merissämme on muutamia muita myrkkyä tuottavia leviä, panssarisiimaleviä ja piileviä, mutta Suomen sisävesissä en tiedä niitä olevan.

Sinilevä ei itse asiassa ole levä ollenkaan, vaan bakteeri – mutta koska se yhteyttää, se luetaan kasviplanktonin joukkoon.

Mitä tavallinen kesälomalainen voi tehdä, jotta hän ei lisäisi vesistöjemme rehevöitymistä – ja siten sinilevän lisääntymistä?

– Mökillä kannattaa huolehtia, ettei pesu- tai käymälävesiä pääse vesistöön. Vedessä ei saisi peseytyä eikä pestä pyykkiä. Mitä pienempi vesistö ja mitä enemmän rannoilla asujia, sitä suurempia vaikutuksia mökkien päästöillä vesistöön on, Vuorio muistuttaa.

Vesistöjen rehevöitymisen kasvun pääsyyksi on esitetty ihmistoimintaa. Jätevedet päästettiin puhdistamattomina vesiin 1980-luvulle asti, ja maatalouden lannoitteetkin rehevöittävät.

Meri Eskola↓Suomen ympäristökeskus tuottaa muiden asiantuntijoiden kanssa ajantasaista tietoa muun muassa sinilevätilanteesta.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt