
Olli Jokinen valmentaa kuin pölhökustaa – raaka murska-arvio: ”HIFK pelaa historiansa heikointa jääkiekkoa!”
Aition jääkiekkoanalyytikko Petteri Sihvonen ei säästele sanojaan arvioidessaan HIFK:n karmaisevaa alkukautta ja Olli Jokisen valmennusta. Samalla Sihvonen kyseenalaistaa koko HIFK:n urheilujohdon uskottavuuden.
Rauman Lukko ei jättänyt keskiviikkona mitään tulkinnan varaan. Vain seitsemän minuutin ja 40 sekunnin jälkeen lukemat olivat Nordiksella 0–3. HIFK:n päävalmentaja Olli Jokinen reagoi vaihtamalla maalivahtia, mutta peli oli jo käytännössä ohi. Lopulta Lukko voitti ottelun vieraskentällä murskaavasti luvuin 5–1.
Samalla HIFK:n katastrofaalisen surkea kauden alku sai jatkoa. Aition jääkiekkoanalyytikko Petteri Sihvonen ei säästellyt sanojaan höyhentäessään kotijoukkueen töpeksintää kovin sanoin.
– Kun Olli Jokinen tietää, että hänellä on käytössään loukkaantumisten takia todella repaleinen kokoonpano, on aivan käsittämätöntä, että hän lähettää kärkikarvaajansa paineistamaan Lukon puolustajaa myöhässä jopa raumalaisten maalin taakse pölhökustaan prässinä, Sihvonen sanoo.
Sihvosen mielestä pahinta on, että HIFK:n penkin takana heiluu kallein mahdollinen mies – eikä jälki näytä edes keskinkertaiselta.
– Pitää muistaa, että Jokinen on SM-liigan kalleimpia ellei kautta aikojen kalleimpia päävalmentajia. Sellaista rahatukkua vastaan HIFK-yhteisö voisi odottaa päävalmentajansa osaavan valmentaa edes jääkiekkoilun perusasioita.
”Jokinen harjoittelee valmentamista, urheilujohtaja Janne Pesonen tutustuu työnkuvaansa suorin polvin ja joukkue pelaa, nyt en liioittele, HIFK:n historian heikointa jääkiekkoa.”
Sihvosen mukaan vain yksi joukkue oli tehnyt riittävän valmistautumisen otteluun – ja se joukkue oli Lukko. Sihvosen mukaan Jokisen HIFK taas marssi peliin kuin silmät sidottuina. Ammattivirhe mikä ammattivirhe.
– Tomi Lämsän Lukko oli tehnyt omat läksynsä ja korjannut kauden kahden ensimmäisen surkean ottelun jälkeen syöttöpelinsä ja sitä mukaa kiekkokontrollinsa kuntoon, Sihvonen sanoo.
– Ja sitä mukaa olisi pitänyt välttää lähettämästä hyökkääjiä käsittämättömiin amok-juoksuihin Lukon syöttömyllyn jauhamaksi. Olisi pitänyt pelata runsaasti matalaa trapia.
Sihvonen on arviossaan säälimätön. On turhaa siis ihmetellä, miksi peli oli jo ensimmäisessä erässä paketissa.
– HIFK prässäili myöhästellen, Lukko leikki Stadin Kingien, heh, kanssa kissaa ja hiirtä, ja peli oli 10 minuutissa 3–0 vierasjoukkueelle.
Tällainen startti ei ole Sihvosen mukaan enää pelkästään häpeä. HIFK:lla on käsillään kriisi.
– Jokinen harjoittelee valmentamista, urheilujohtaja Janne Pesonen tutustuu työnkuvaansa suorin polvin ja joukkue pelaa, nyt en liioittele, HIFK:n historian heikointa jääkiekkoa.
Eikä Sihvonen pidä HIFK:n nykyisiä taustojakaan vakavasti otettavana.
– Nyt olisi mukava olla kärpäsenä katossa kuulemassa, kun arvatenkin tämän ottelun jälkeen Jarmo Kekäläinen, Mikael Granlund, Mika Kortelainen ja Susijengin vaiheilta Helsinkiin palannut Henrik Dettmann on Teams-yhteyksissä HIFK:n hallitukseen.
– No, oikeasti tuo porukka liitettynä HIFK:hon on ollut alunalkaen pelkkä vitsi.
”Lukolle ja Lämsälle on annettava tunnustusta siitä, että siellä oli vedetty oikeat johtopäätökset.”
Vaikka Lukko passivoitui myöhemmin, peli oli jo ratkaistu. Sihvosen mukaan ottelu muuttui Lukon kolmannen maalin jälkeen epäpeliksi.
– Lämsän ymmärrys ja auktoriteetti ei riittänyt siihen, että Lukko olisi taittanut epäpeliltä niskan sillä, että se olisi pelannut ikään kuin liioitellen omaa pelitapaansa, Sihvonen pohtii.
Sihvonen antoi tunnustusta Lukon suunnanmuutokselle – tosin hän toivoi pelin puhuneen enemmän Pekka Virran kaikuja kuin Lämsän omia nuotteja.
– Lukolle ja Lämsälle on annettava tunnustusta siitä, että siellä oli vedetty oikeat johtopäätökset, Sihvonen sanoi.
– Lukon on pelattava Virran pelikirjaa imitoiden, Virta–Kalle Sahlstedt -pelikirjaa. Nyt Lukko näytti ottelun alussa viime kauden runkosarjan parhaiden hetkien Lukolta. Se ratkaisi pelin.
Entä HIFK:n pelitapa?
– Se on vielä sanottava, että kaikissa olosuhteissa Jokisen HIFK:n pitäisi pystyä edes auttavasti turvaamaan peruspelitapaan.
– Vaan kun pelitapa on pelata nopeaa kiekkokontrollilätkää, on sen toteuttaminen vajaalla kokoonpanolla mahdottomuus ja täydelläkin miehistöllä hyvin kyseenalaista, koska sen pitimiksi pitäisi olla koossa koko sarjan paras pelaajamateriaali.
”Jos tämä HIFK joutuisi nyt paras seitsemästä -sarjaan Jokereita vastaan, Jokerit luultavasti löisi arkkivihollisensa.”
Miten syvällä HIFK:n kriisi sitten on? Sihvonen iskee vielä syvemmälle – suoraan sydämeen. Tilanne on karu.
– Kävi sekin mielessäni, että jos tämä HIFK joutuisi nyt paras seitsemästä -sarjaan Jokereita vastaan, Jokerit luultavasti löisi arkkivihollisensa, Sihvonen sanoo.
Sihvonen ei silittele myöskään HIFK:n maalivahti Niko Hovisen päälakea.
– Kaiken järjen mukaan komean uran tehnyt maalivahti Hovinen pelasi viimeisen pelinsä SM-liigassa.