Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Merkkipäivä

Ohjaaja Jukka Mäkinen täyttää 70 – Löi läpi Heikki Luoman kirjojen filmatisoinneilla: ”Heikin vaimo kysyi, onko tuo muka työntekoa, kun olimme kaksi päivää nauraneet"

Maalaiskomedioistaan tunnettu ohjaaja Jukka Mäkinen täyttää 70 vuotta ja iloitsee tv-sarjojensa uusinnoista. – Heikki Luoman tapaaminen on ollut yksi merkityksellisimmistä asioista elämässäni.

18.4.2023 Apu

Ohjaaja Jukka Mäkisen töitä on viime aikoina nähty toiveuusintoina Ylen tv-kanavilla ja Areenassa. Mäkinen tunnetaan yleisön rakastamista maalaiskomedioista. Hän on tehnyt pitkän uran Ylen luotto-ohjaajana. Maalaiskomediat saivat alkunsa tv-sarjasta Vain muutaman huijarin tähden 1990-luvun lopulla. Sarja pohjautuu Heikki Luoman Kuusniemi- kirjoihin. Mäkinen pitää maalaiskomedioiden suosion syynä kitkattomasti sujunutta yhteistyötä Luoman kanssa.

– Heikin tapaaminen on ollut yksi merkityksellisimmistä asioista elämässäni. Meillä on samanlainen huumorintaju, olemme molemmat puolikarjalaisia. Äitini syntyi Viipurissa, ja Heikkikin on karjalainen äitinsä puolelta. Karjalaisuudessa yhdistyvät huumori ja herkkyys, Mäkinen sanoo.

Mäkistä viehättää, että Heikki on Kuusniemi-kirjoissa pienen ihmisen puolella.

– Olemme siinäkin mielessä hengenheimolaisia. Päähenkilöni ovat hyvin tavallisia ihmisiä ja vähän eriskummallisiakin, ohjaaja kertoo ja viittaa Tom Lindholmin näyttelemään kanttori Piipariseen ja Ilkka Korhosen esittämään hautausurakoitsija Varma Kylmälehtoon.

Mäkisen ja Luoman huumori ei jäänyt huomaamatta lähipiiriltä silloin, kun kaksikko laati tv-jaksojen käsikirjoituksia.

– Ei meidän tarvinnut suomennella juttuja toisillemme. Kerran Heikin vaimo kysyi, että onko tuo muka työntekoa, kun olimme kaksi päivää nauraneet pihalla.

Mäkinen kertoo katselleensa maalaiskomedioiden jaksoja viime aikoina tv:stä tyytyväisin mielin.

– Niitä katsellessa mieleeni muistuu yksityiskohtia kuvauksista, pelkästään hyviä muistoja. Kuvausryhmä oli varsin pieni: kuvaaja, pari valomiestä, äänimies – ja äänisuunnittelija, erittäin tärkeä henkilö, Jorma Kesti. Jorma ymmärsi täydellisesti sarjan huumorin. Maalaiskomedioiden toinen osa, Peräkamaripojat, on vetänyt puolen miljoonan katselumääriä. Noilla katsojaluvuilla saa vastinetta parjatulle Yle-verolle.

Mäkinen on jo eläkkeellä ja laatii parhaillaan kesäteatterisovitusta Vain muutaman huijarin tähden -sarjasta. Se esitetään Iisalmen kesäteatterissa.

– Lisäksi kirjoitan omaelämäkertaa. Se saa odottaa vuoroaan muilta töiltä.

Jukka Mäkinen

  • Syntynyt: 20.4.1953.

  • Ura: lukuisia ohjauksia, mm. Vain muutaman huijarin tähden (1998), Pirunpelto (2009–2013), Korpelan kujanjuoksu (2018).

  • Perhe: vaimo, lapset Ismo, Leo ja Noora.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt